Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще подпомогне правителството за формиране на политиката за интеграцията на бежанците.

На двудневно посещение в България днес пристигнаха Жан-Кристоф Дюмон, началник отдел "Международна миграция" в дирекция "Заетост и социална политика" на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Томас Либиг, главен администратор в същия отдел. Визитата е във връзка с отправена молба от българското правителство за съдействие при изготвянето на стратегическите документи в областта за интеграцията на бежанците в България за периода 2014-2016 г. като част от миграционната политика, при отчитане на ефекта върху икономиката на страната, съобщиха от правителствената информационна служба.

Експертите от OИСР се срещнаха днес със заместник министър–председателя по икономическото развитие Даниела Бобева. Утре предстоят срещи с представители на МВР, МВнР, МТСП, Държавната агенция за бежанците, МОН, МЗ, отговорни за различните аспекти на интеграцията. Програмата предвижда и посещение на Интеграционния център към Държавната агенция за бежанците, както и среща с представителите на международните организации и най-активните неправителствени организации, които имат отношение към интеграцията на бежанците. Това първо посещение ще постави началото на трайно сътрудничество с ОИСР по въпросите на миграцията и интеграцията на бежанците. Очаква се в резултат на посещението да бъдат предоставени препоръки и насоки по отношение на институционалната рамка, законодателството и политиката в областта на интеграцията на бежанците.

ОИСР като организация на най-развитите държави осигурява форум на правителствата на страните-членки да дискутират, развиват и усъвършенстват икономическите си и социални политики. Тя е източник на добри практики и установява високи стандарти в социално-икономическото развитие. ОИСР разполага с отлична експертиза в областта на ефекта на миграцията върху икономическото развитие.

Дейността на отдел "Международна миграция" е насочена към наблюдение на миграционните потоци, анализ на присъствието на имигрантите на пазара на труда, управление на трудовата миграция, както и интеграцията на имигрантите в обществата на страните-членки на ОИСР. През последните 5 години ОИСР е изготвила 11 обзора по страни за интеграцията на имигрантите, които съдържат ключови интеграционни въпроси, каквито са квалификацията на имигрантите, добавената стойност, която те внасят на пазарите на труда, интеграцията на техните деца и борбата с дискриминацията. /БГНЕС