Където и да живее Шекспир днес, той може би черпи вдъхновение от Сърбия. Стари врагове си стискат ръцете, бивши приятели се нападат в гръб, замислят се неестествени политически съюзи и затвор грози много хора, които доскоро просперираха.
В такава трескава атмосфера този месец се очертава решителен. И двете основни политически партии провеждат конгреси, които ще очертаят дневния ред за годината и трябва да сложат край на спекулациите за предсрочни избори, пише британското списание "Икономист". Това трябва да е време на спокойно доволство. На 21 януари Сърбия официално ще започне преговори за присъединяване с ЕС – значително постижение. Една от причините Сърбия да стигне толкова далеч е добрият напредък във водените с посредничеството на ЕС преговори с Косово, което обяви независимост от Сърбия през 2008 г. За това двамата премиери Ивица Дачич и Хашим Тачи бяха номинирани за Нобелова награда за мир от американски конгресмени. Но празнуващите в Сърбия са малцина, объркани от истинска война, която се води на висше политическо равнище.
Всеки ден новините са доминирани от въпроса дали и кога ще има избори. Предишните през 2012 г. бяха спечелени от новата Сръбска прогресивна партия (СПП), оглавявана от Томислав Николич, който сега е президент на страната. Макар да отрича, той е в ожесточен конфликт с Александър Вучич, вицепремиер и настоящ лидер на СПП.
На партиен конгрес на 25 януари Вучич ще прочисти партията от поддръжници на Николич. След това се надява да бъдат насрочени избори и при победа да постави свои верни хора на властови позиции. "Той иска бързи реформи, но те ще бъдат болезнени", казва представителят на СПП Брака Грубачич. С рейтинг от 69% няма съмнение, че Вучич ще доведе СПП до нова победа при предсрочни избори.
Една от целите му е да се заеме с работещите на загуба, затънали в дълг и субсидирани от държавата компании, които в много случаи служат за заместители на социалните служби, държейки 60 000 служители извън бюрата по труда. Те и техните директори, повечето от които политически назначения, са щастливи "като свине, търкалящи се в топла кал", казва Грубачич. Проблемът е, че в изпадната в стагнация икономика парите за поддържането на тези компании свършват.
Много от тях се управляват не от членове на СПП, а от представители на Демократическата партия, която управляваше до 2012 г., или от малката Социалистическа партия на Дачич, участваща в коалиционното правителство с Демократическата партия преди да се пренасочи към СПП (позволявайки на Дачич да стане премиер). На Балканите политическото покровителство означава власт, пари и гласове. Така че Дачич е против предсрочни избори, които почти сигурно ще доведат до смяната му с Вучич. Демократическата партия, която ще проведе конгрес на 18 януари, също иска да избегне избори, след като беше унижена на местните избори през декември.
Лидерът на Демократическата партия Драган Джилас се бори с опитите на бившия президент Борис Тадич и бивш министър на отбраната да оглавят партията му. Всичко това става в неподходящ момент, казва официален представител, който от много години е в опозиция. Сега борбата за оглавяване на партията е "като борба за каюта на Титаник", отбелязва той. Откакто Демократическата партия загуби властта през 2012 г., около 57 нейни високопоставени членове бяха арестувани за корупция по време на управлението. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар