Американската агенция за национална сигурност (АНС) ежедневно е прехващала почти 200 милиона съобщения от мобилни телефони по целия свят. Както съобщава в четвъртък електронната версия на британския "Гардиън", благодарение на тези данни спецслужбите са получавали информация за местоположение, контакти и дори данни от кредитни карти на абонати.
Според публикацията, програмата на АНС под кодовото име "Дишфайър" (Dishfire) събира в значителна степен всичко, което е възможно, а не само данни за конкретни цели. "Гардиън" отбелязва, че АНС използва широко огромна база данни от текстови съобщения, за да получи информация за лица, които дори не са били заподозрени за незаконна дейност.
БГНЕС припомня, че в средата на декември експерти, назначени от Обама, отправиха около 40 препоръки за реформиране на програмите за наблюдение на американското разузнаване. Те смятат, че АНС вече не трябва да съхранява събраните метаданни от телефонни разговори и че Вашингтон трябва да си сътрудничи по-добре със своите "близки партньори".
"Ню Йорк Таймс" цитира тези дни запознати източници, според които Обама едва ли ще "изпълни най-радикалните препоръки на своите съветници" и ще поиска от Конгреса да се произнесе по най-трудните въпроси. Според изданието Барак Обама ще "увеличи ограниченията в достъпа до телефонни метаданни, ще призове за установяването на своеобразни "предпазители" за защита на личния живот на чужденците и ще предложи създаването на държавен представител, който да се заеме с проблемите за защита на личния живот".
Тези дни Обама се срещна и разговаря и с шефовете на ЦРУ, ФБР, АНС и Националното разузнаване. Президентът имаше консултации и с изявени конгресмени, наблюдаващи на дейността на службите, сред които и изявени противници на програмата за подслушване на АНС.
Позицията на Белия дом е, че програмата за следене е законна и необходима, с оглед избягването на евентуални терористични атаки. Реформа в службите обаче е необходима, след международния скандал, избухнал в резултат на разкритията на бившия служител на ЦРУ Едуард Сноудън.
Сноудън получи политическо убежище в Русия. От разкритията му стана ясно, че АНС е подслушвала телефоните не само на милиони американци, но и на лидерите на 37 държави, сред които германския канцлер Ангела Меркел и бразилския президент Дилма Русеф.
Барак Обама ще оповести плана си за реформиране на специалните служби на САЩ на 17 януари. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар