Към 2003 година се прави един от изводите в работата на комисията за Кербала - България не е разполагала с щатно сформирани, окомплектовани и подготвени организационни военни формирования за операции извън страната.

Това са част от изводите на комисията след атентата в Кербала, представени от военния министър Ангел Найденов, предаде репортер на БГНЕС.

Военният министър представи резултатите от работата на комисията по разсекретяване на документи, с които са били изяснени обстоятелствата около извършеното на 27 декември 2003 г. нападение над българската база "Индия" в Кербала. Не търся истината с 10-годишна давност, каза Найденов, след като представи част от изводите в доклада. Констатира се недостатъчна разузнавателна информация за терористичните групировки към декември 2003 година. Там, където има такава, на практика от 18 декември започва да тече информация за наличие на потенциални заплахи.

Има извод за непълно изграждане на фортификационни съоръжения, недостатъчен брой прегради. Командирът на българския пехотен батальон е организирал изграждането на фортификационните съоръжения около базата в съответствие с издадените заповеди на бригадата. От ГЩ на БА са получени указания за допълнително оборудване с бетонни блокове и съоръжения, направена е и заявка до командването на бригадата, но поради ограничени възможности за доставка, са били доставени само телени заграждения и е бил устроен ров.

Смущаващ е фактът, че състоянието на фортификационното оборудване и инженерните заграждения на базата е било инспектирано месец преди това от комисия, ръководена от зам.-командир на многонационалната дивизия – сигурността е оценена на 85%. Въпреки това са констатирани недостатъци, част от които са може би предпоставка за трагични събития. Непълна оценка на обстановката около базата, подстъпите към нея и непълното изграждане на фортификационните съоръжения. За осигуряване на пълна защита на личния състав е било необходимо изграждане на отбраната в пълен обем съгласно изискванията, но се твърди, че усилията на коалицията за постигане на "доверие с местното население" не са позволили изпълнение. "Не са изпълнени в пълен обем всички указания по защитата и охраната на базата, недостатъчно е било използването и на преградни съоръжения за заграждане на всички подстъпи и подходи.

Може да бъде направена констатацията, че в голяма степен тези пропуски са били и отговорност на българския командир. След разглеждане на доклада не се намира виновно поведение на никое длъжностно лице, на което да бъде вменена виновна отговорност, сочат констатациите от преди 10 години.

Докладите не предлагат мерки за засилване на сигурността на българския военен контингент.

Военният министър е категоричен, че не вижда никакви политически дивиденти от разсекретяването на доклада и посочи, че желанието на близките на военнослужещите в Кербала бе да получат достъп до този документ. Той подчерта, че няма намерение да прави преоценка на заключението. Още преди да посочи изводите в него, той каза, че не е поемал ангажименти да се анализира и коментират изводите или свързаните с тях последващи решения. Той каза и че няма основание да мисли, че този доклад е продукт на натиск от страна на партньорите, или съюзното командване в операцията, в която са участвали.

БГНЕС припомня, че на 27 декември 2003 г. след самоубийствената атака с камион-бомба срещу базата ни в Кербала загинаха петима български военнослужещи, а други 27 души от контингента бяха тежко ранени.

На 27 декември 2003 година, в 12.45 часа местно време (11.45 часа българско време) кола-цистерна се взривява в близост до оградата на район № "1" (Индия), където е щабът на българския батальон. Тя пробива загражденията и се взривява в близост до оградата. Така причинява големи разрушения в лагера, където се намира щабът на нашия батальон. В резултат загиват петима български военнослужещи. Те са капитан Георги Христов Качорин – командир на рота, старши сержант Иван Христов Инджов – командир на отделение, младши сержант Антон Валентинов Петров – командир на отделение, редник Свилен Симеонов Киров – мерач, лейтенант Николай Ангелов Саръев. /БГНЕС