Разпореждането за прекратяване на съдебното производство срещу Росен Желязков, е от 16 януари 2014 г., съобщават от пресцентъра на прокуратурата.

По делото за костинбродските бюлетини съдията-докладчик е счел, че в обвинителния акт са допуснати процесуални нарушения и обвинителният акт не отговаря като съдържание на изискванията на закона обстоятелствената част на обвинителния акт не е посочен един от елементите от субективна страна на престъплението, което прокуратурата претендира, че е извършил обвиняемият. По-конкретно - не е описана целта, с която обвиняемият е действал и насоките на целената от него облага.

От друга страна има несъответствие между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт. Несъответствието е относно това в какво се изразява неизпълнението на служебните задължения на обвиняемия, посредством което прокуратурата твърди, че той е осъществил престъплението.

Разпореждането подлежи на обжалване и протест пред Софийски апелативен съд.

БГНЕС припомня, че Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу Росен Желязков, бивш главен секретар на Министерски съвет, за престъпление по служба.

Желязков е обвинен за това, че в периода от 27 април до 12 май 2013 год. в София, като главен секретар на МС, не е изпълнил служебните си задължения, като не е осъществил контрол върху дейността на служителите от администрацията към МС по отношение на изпълнението на задълженията на "Мултипринт" ООД по изработка и доставка на 8 343 000 броя бюлетини за гласуване.

Въпреки задълженията си по Устройствения правилник на МС и неговата администрация и след изрично оправомощаване за сключване на договор от служебния министър-председател Марин Райков, Росен Желязков не е осигурил осъществяването на строг контрол върху отпечатаните количества бюлетини и манипулациите с технологичния отпадък. Не е осигурил строга отчетност върху чистия тираж бюлетини и заприходяването на всяка отделна бройка.

Извън възложените по договора са отпечатани са 351 075 броя бюлетин, годни да послужат по предназначение.

Настъпилите вредни последици са създаване на обществени нагласи, довели до недоверие от страна на значителна част от българските граждани към изборния процес и правилното и законосъобразно функциониране на органите на държавна власт в България.

Скандалът с опита да се фалшифицират изборите гръмна на 11 май, в деня на размисъл преди парламентарните избори. /БГНЕС