Не мисля, че можем на този етап да отчетем някакъв сериозен напредък в работата си с ромския етнос. Това каза днес на заседание на Областният съвет по сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси зам.-кметът на община Шумен Живка Тонева.

“От години работим по декадата на ромското включване, проекти, стратегии, но като че ли това, което пишем е едно, а реалността е съвсем друго – далече от желания резултат”, заяви Тонева. Тя обясни, че в основата на проблема е образованието, като все пак отчете като положителен факт увеличения брой на циганчетата, посещаващи детски градини. “От години в две от градините – в Черенча и Средня, возим деца от ромската махала в Шумен, само и само да посещават детско заведение. Броят на децата в градините се увеличил и тази година в градината в Ивански ще бъде открита нова, трета, група”, каза Тонева, но обобщи, че в преобладаващата част родителите не са мотивирани децата им да ходят на училище.

Николай Русев от Регионалния инспекторат по образование подчерта, че най-големият проблем е мобилността на учениците от етноса. “Ученикът за известно време е на училище, после го няма, после пак се връща по някое време и училището не може да не го приеме. Преминават в по-горен клас, но така става едно натрупване на дефицити, с което вече прогимназиалния етап се сблъсква”, каза той.

Русев представи данни от Националното външно оценяване след 4-ти и 7-ми клас, което давало информация за етносите, тъй като в началото на теста има статистически въпрос за  говорения вкъщи език. По История, при 18 поставени въпроса, българчетата отговорили правилно на 10, турчетата на 7, а циганчетата на едва 4.   

Силвия Станчева от фондация “Амалипе” обаче се похвали, че все повече роми стават студенти, като при това завършват с много добър успех.

ШУМ.БГ