Не мисля, че можем на този етап да отчетем някакъв сериозен напредък в работата си с ромския етнос. Това каза днес на заседание на Областният съвет по сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси зам.-кметът на община Шумен Живка Тонева.
“От години работим по декадата на ромското включване, проекти, стратегии, но като че ли това, което пишем е едно, а реалността е съвсем друго – далече от желания резултат”, заяви Тонева. Тя обясни, че в основата на проблема е образованието, като все пак отчете като положителен факт увеличения брой на циганчетата, посещаващи детски градини. “От години в две от градините – в Черенча и Средня, возим деца от ромската махала в Шумен, само и само да посещават детско заведение. Броят на децата в градините се увеличил и тази година в градината в Ивански ще бъде открита нова, трета, група”, каза Тонева, но обобщи, че в преобладаващата част родителите не са мотивирани децата им да ходят на училище.
Николай Русев от Регионалния инспекторат по образование подчерта, че най-големият проблем е мобилността на учениците от етноса. “Ученикът за известно време е на училище, после го няма, после пак се връща по някое време и училището не може да не го приеме. Преминават в по-горен клас, но така става едно натрупване на дефицити, с което вече прогимназиалния етап се сблъсква”, каза той.
Русев представи данни от Националното външно оценяване след 4-ти и 7-ми клас, което давало информация за етносите, тъй като в началото на теста има статистически въпрос за говорения вкъщи език. По История, при 18 поставени въпроса, българчетата отговорили правилно на 10, турчетата на 7, а циганчетата на едва 4.
Силвия Станчева от фондация “Амалипе” обаче се похвали, че все повече роми стават студенти, като при това завършват с много добър успех.
ШУМ.БГ
Коментари
РОТОР
Съгласен съм с трите питанки-???
Кого ще интегрирате бе ? Циганите скоро ще са повече от българи и турци-значи ТЕ ЩЕ ИНТЕГРИРАТ НАС !
Само че като станем всички цигани-кой щя ни храни?
Аз
Оставете циганите на мира-да живеят както искат!
Цигани вишисти-хайде сега....
ИНТЕГРАТОРИТЕ искат да повярвам ,че мислят за циганите повече отколкото ТЕ ЗА СЕБЕ СИ .
НЕКА Е ТАКА !
Да се дават децки само за 1 - но дете !
Да се ограничат помощите- професията безработен да се премахне !
Да гласуват работещите,учещите,грамотните и пенсионерите грамотни !
Е ТОГАВА МОЖЕМ ДА КАЖЕМ ЧЕ МИСЛИМ ЗА ЦИГАНИТЕ !
До Аз
Аз пък предлагам да продължаваме да си гледаме циганите,но всяка новородено да не се води на отчет.
Ни детски ще вземат,ни помощи,нито еврогражданство.
възмутена
Важното е че парите отиват при лидерите, а за това че завършват с добър успех е пародия защото познавам роми с висше образование а не могат една молба за работа да пъпълнят
anonimen
братя цигани елате в чужбина тука няма цигани балгари всичко е едно и вече работиш свободно няма дискриминация
Анонимен
Хайде холан!
Нали всички видяха по телевизията изискания английски език на кембриджкия възпитаник - принц Ангел - синът на цар Киро. Само Христо Стоичков и Слави могат да го конкурират по перфектност на владеенето на езика на Шекспир. Но да не забравяме, че послесните двама не са завършили в единия от двата най-стари университетски центъра.
Анонимен
Циганите станаха НАПАСТ и всички го знаете!
Защо помагаме да се разраства етноса им? Сами си създаваме ПРОБЛЕМ и го правим все по-голям! И в Европа вдигнаха ръце от тях-НИКОЙНЕ ГИ ИСКА!
Те са ЗАПЛАХА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ ! По този ОГРОМИН ПРОБЛЕМ трябва да се проведе общонародно обсъждане ,РЕФЕРЕНДУМ !
РОТОР
Не правете България ГЕТО !
Стига интеграция,стига популизъм!
Всеки да определя начина си на живот и да не нарушава правата на другите !
Циганите пречат на всички-дори на себе си,а ние ги подпомагаме!
СТИГА! Не желая парите които печеля да се дават на цигани,а те да ме ДИСКРИМИНИРАТ!!!
simo
яцо не пуска парите на циганите които ги дава европа я интеграця на роми те аги крадете това е дисреминаця докога съе говорите роми в балгаря нама има 20 процента сега стеви оправат сириските цигани
* Коментар транслитериран от системата
0 1