Голямото мнозинство от българите желаят намирането на консенсус. Над 90% от респондентите споделят мнението, че сега повече от всякога е необходимо национално съгласие.
Това показват данните от изследването "Политически и икономически индекс за януари 2014" на "Галъп интернешънъл".
Новата година не донесе съществено раздвижване на общественото мнение по текущите политически проблеми. Отново приблизително равни изглеждат дяловете на отговарящите със "за" и "против" по важните въпроси за съдбата на правителството: оставка, предсрочни избори, протести и т.н.
Обществените нагласи са придобили трайна структура, а предстоящата предизборна надпревара вероятно ще доведе и до още по-сериозно втвърдяване на позициите на двата лагера, които се очертаха в последните месеци.
Намаляването на демонстрациите не отменя готовността за протест.
Една пета от запитаните твърдят, че биха участвали в протест срещу правителството, а 5% твърдят, че вече са го направили.
Това показва януарското издание на Политическия и икономически индекс на "Галъп интернешънъл" – ежемесечното независимо проучване на общественото мнение, проведено между 9 и 16 януари чрез пряко стандартизирано интервю по домовете сред 1012 пълнолетни българи в цялата страна.
Близо 40% смятат, че протестите трябва да продължат, а също толкова са на обратното мнение. Една пета от запитаните вярват, че ако протестите продължат, те ще успеят да доведат до оставка на правителството и предсрочни избори.
50% обаче са скептични по отношение на успеха на протестите. В отговорите на тези въпроси се отразяват и позициите на различните партии.
Основните институции остават със сравнително ниски нива на доверие, но най-трудните дни за президента изглеждат отминали. Недоверието в институцията е на по-ниски нива в сравнение с предходния месец и обхваща половината от българите. Доверието пък е близо една трета.
Почти толкова са позитивните оценки и за правителството, а негативните се стабилизираха на нива от около 60%.
Сравняването на исторически периоди не е докрай коректно, но в последната половин година и президент, и правителство оставиха усещането, че спадът в подкрепата идва в рекордно ранен етап от мандата.
Парламентът пък остава на обичайните от десетилетия ниски нива на доверие – през този месец 14% от запитаните декларират одобрение за институцията. 67% от българите са песимистично настроени за посоката на развитие на страната, оптимистите са 17%. Подобни нива се отчитат от началото на протестите през февруари 2013 г. насам и са свързани с непрекъснатото усещане за политическа криза. То подхранва и общото желание за намиране на консенсус.
Над 90% от респондентите споделят мнението, че сега повече от всякога е необходимо национално съгласие. Въпреки това, само 28% се съгласяват с твърдението "ГЕРБ и БСП трябва да се разберат да управляват заедно".
По-непримирими към такава перспектива изглеждат привържениците на опозиционните сили. Очевидно, на принципно ниво ясно се осъзнава необходимостта от обществено успокояване, но на конкретно равнище конфронтацията между електоратите на основните партии продължава да е остра.
Вести.бг
Коментари
Xristo Stoynov
стига по-вече компромати,лужи и грабежи.тази дурява счте загине, необходимо е нави извенредни избори, нова конституця,нов висч судебен сувет,да се сложи краъ на корупцята,да се прилагат наъ-строго законите, дурявар\та да се управлява само от приложението на законите, наъ-строго, без копрмиси.да се провежда натионално независима икономическа политика в интерсна булгарската наця,да се прилагат в производството високо ефективни технологии, новостите открити от бах, и чужди патенти, които гарантират плза на булгарската икономика,разберете, партиите 65 години разушават булгарската дурява. помислете за демогравскят сустав на дурявата за сега и за в будесчте///да се изгради правителство само от кудурни муже и жени, които счте допринесат за вузхода на .булгаря
* Коментар транслитериран от системата
1 1Шумен
Това е единственото което може да спаси България . ГЕРБ И БСП да се обединят и да помислят малко за България и българите .