Община Шумен търси фирми и организации, на които да раздаде паметниците на територията си за поддържане, обяви на пресконференция днес зам.-кметът по култура Живка Тонева.
Идеята им хрумнала през есента и вече сключили договори с “Ал и Ко” за паметника-чешма на Пети полк, и с “Попов и сие” за паметника на “Кристал”. Те ще се грижат за тях в продължение на 3 години.
От кметството направили списък с общо 28 паметника, на които се търсят “осиновители”. "Подготвихме примерни договори, разговарях лично с управителите на няколко шуменски фирми. Ангажиментите обхващат паднали букви, елементи, околното пространство, но фирмата не може да предприема каквито и да било дейности по паметника, без съгласуване с експерта в община Шумен”, обясни Тонева.
Бонуси за фирмите не се предвиждат.
ШУМ.БГ
Коментари
шуменец
Общината са като сополиви циганчета....само знаят да реват - БЕЗПЛАТНО ,БЕЗПЛАТНО ,БЕЗПЛАТНО !
оаэ
Хайде сега всички, които взеха парички по проекта за столица на културата, да "осиновят" паметниците...те и разбират от култура, и имат и средствата за грижи по паметниците!
разперко
Веднага се сещам за три паметника, които се нуждаят от спешно 'осиновяване', защото си стоят самотни и полуразбити из Градската градина, а ги няма в тоя общински ферман - паметникът на репресираните от тоталитарните режими (открит славно-славно от Бойко Борисов през 2009 г.), плочата за приемането на България в НАТО и (да не забравяме комунистическото минало) паметникът на Август Попов, който е само като пиедестал (интересно къде е бюстът?)... иначе, идеята не е лоша, да има някаква гражданска загриженост за паметниците, но и Общината не трябва подло да бяга от отговорност, пък и най-накрая да се създаде някаква обща идея за това къде какво трябва да се издига и поддържа... Да не говорим, че още нямаме паметник на Левски, което е срамно и позорно!
тя
безплатен обяд няма,защо Живка Тонева не даде пример на Шуменци като вземе и тя да се грижи за пдръжката на един паметник
Чичо ДЪБОВ
ШОШО-Билдинг строй е насреща. Ама той само взема а не дава
Калев е човека
Калев ще оправи всички паметници
Решение
Имам предложение, което отчасти ще реши проблема - събаряме просташките паметници на съветската армия-окупатор, лиляна димитрова, ленин, димитър благоев, разперко....и тн и току виж разходите за подръжка спаднало достатъчно, че да е по силите на Общината :)
Анонимен
а за аварията на водопровода, някаква информация...слухове за 3 дни без вода отново
разбира се
Колко лапнахте по културни проекти: живия град, крепоста, културна столица и т. н. , осиновете си и вие по един паметник.