87 невинни са били осъдени през 2013 г. в САЩ, показва ежегодно изследване, чиито автори твърдят, че това е само "върхът на айсберга".

Разкритите съдебни грешки достигнаха рекорд през 2013 г., до голяма степен заради по-прибързаните полицейски и съдебни разследвания, но тези случаи остават "върхът на айсберга", показва ежегоден доклад, оповестен днес. От близо 1300-те невинни затворници, осъдени в последните 25 години, 87 са регистрирани само през 2013 г. Това е най-големият брой от 2009 г. насам, показва изследването на Националния регистър на съдебните грешки.

"Това е добра новина, защото имаме по-голям шанс да разкрием причините за съдебните грешки", коментира Самюъл Грос, ръководител на изследването. "Но случаите, които познаваме, са само малка част от грешките, които по-често никога не се разкриват", допълни Грос, който е професор по право в университета в Мичигън.

"Противно на очакванията ДНК анализите са изиграли роля само в една пета от случаите", разкрива Националният регистър. За сметка на това в 38% от случаите затворниците са били оневинени "по инициативата или чрез съдействието на силите на реда". Това потвърждава тенденцията за по-активна роля на полицията и прокуратурата при повторното разглеждане на случаите за откриването на възможни съдебни грешки.

"Хората все по-често обръщат внимание за неправилно осъдени лица – полицията, прокурорите, съдиите, адвокатите и обществото все повече съзнават опасността от осъждането на невинни", заяви проф. Грос. В 17% от случаите дългата присъда затвор е била произнесена, след като обвиняемият се е признал за виновен, посочват авторите на изследването.

Един от уроците от този доклад е, че "хората, които пледират виновен, понякога са невинни", допълни проф. Грос. "Те пледират виновни, защото се страхуват, че при процес могат да получат много по-тежка присъда и дори да бъдат осъдени на смърт", допълва той и подчертава, че в САЩ 95% от осъдителните присъди са резултат от пледиране виновен.

Осъденият на смърт Реджиналд Грифин от Мисури е бил оневинен през 2013 г. след 25 години в затвора. С него броят на осъдените на смърт хора, които впоследствие са оневинени, на национално ниво достигна 143 души. В този случай, както и при 56% от оневинените през 2013 г. затворници, лъжесвидетелстването е било в основата на арестуването и осъждането им. Грешките при очни ставки са отговорни за 38% от присъдите виновен, а в 46% поведението на следователите е довело до грешка, макар че често това не е единственият фактор, разкриват авторите на доклада. /АФП