Парламентът обсъжда на извънредно заседание вот на недоверие към правителството - за провал в областта на вътрешната сигурност и обществен ред.
Проектът за решение за вот на недоверие беше внесен от депутатите от ГЕРБ на 6 февруари. В пленарна зала са премиерът Пламен Орешарски, вицепремиерът Цветлин Йовчев и министри.
При предишното управление в 701 от случаите силите и средствата са използвани неправомерно,
каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев по време на дебатите, цитиран от Агенция "Фокус".
"До края на 2013 г. технически възможности да бъдат подслушвани мобилни телефони имаше в СДОТО и ДАТО, която беше контрола на министъра на вътрешните работи. Не можеше да има подслушване, за което няма разпореждане от министъра на вътрешните работи.
Не можеше да бъде проведено сериозно разследване без знанието на зам.-председателя на политическата партия. Бившият министър многократно е уведомяван за нарушения. Заключенията са, че в резултат на нарушенията в СДОТО може да се подслушва незаконно, да се направят записи. От тези изводи възможностите за въздействие по значими разследвания стават големи”, заяви вицепремиерът.
"Липсват разговори. Бившият министър е бил уведомен, че се извършват подобни нарушения. След изтеклите записи по скандала „Мишо Бирата” е извършена проверка. Установено е, че служител на СДОТО е имал неправомерен достъп и е направил запис на файлове, които излязоха. Той е уволнен дисциплинарно. Многократно бяхме свидетели на прикрито използване на информация – не според закона. От трибуната бяха четени СРС”, каза Йовчев.
"Според действащия закон има възможности министърът да окаже въздействие върху разследванията, които се водят, да повлияе върху решението да се започне разследване, как да премине и как да приключи”, заяви Цветлин Йовчев.
Часове след взрива в Сарафово не беше обезпечена сигурността на района на взрива, и района около него, каза още Йовчев.
"Значително бяха забавени и първоначалните действия, които трябваше да бъдат извършени по престъплението. Часове след това, ДАНС нямаше комуникация, нямаше комуникация между институциите. Няколко часа след взрива, се изсипа цялото ръководство на Министерски съвет, стигна се до там, че дори министърът на финансите беше на място, за да тъпче улики.
Важен беше пиарът, а не сигурността на хората, беше ме срам за страната ми в този момент”, заяви Йовчев.
Той заяви, че прехвърлянето на ГДБОП е целяло имено да бъде намалена властта в ръцете на министъра на вътрешните работи. „Не може да отделим корупцията от организираната престъпност. Всички експерти знаят, че трудно може да се отделни тероризмът от някои форми на организирана престъпност. Има стратегия за националната сигурност, може би някой трябва у да я чете”, каза още Цветлин Йовчев.
"С реформата, която провеждаме, нито една политическа фигура няма да е в състояние да наложи пълен или частичен монопол върху разследванията. Министърът на вътрешните работи няма да има право да въздейства върху оперативните структури на министерството, т.е. върху разследванията.
Бяха проведени реформи в сектор сигурност, те целяха да има деконцентрация на власт, да няма монопол върху възможността да се наложи контрол върху способностите на службите, да се наложи контрол при използването на репресивни мерки”, заяви Йовчев.
"Беше създадена ДАТО. Министърът на вътрешните работи вече няма информация за това кой се подслушва, той не разпорежда прилагането на СРС. Министърът няма да има право да въздейства върху оперативните структури на министерството, т.е. върху разследванията. Прехвърлянето на ГДБОП целеше да бъде намалена концентрацията на власт”, посочи той.
"Възникват опасения, че специалните акции са използвани за репресия. Имаше идеи за още по-голяма концентрация на власт в лицето на политическото ръководство – говоря за закриването на ДАНС. Именно такъв беше репресивният модел на комунистическата държава”, каза още министърът.
Държавата и системата не беше подготвена за кризата с бежанците, заяви още Йовчев
"Нямаше достатъчен капацитет в местата за настаняване, административен капацитет, нямаше план за засилената миграционна вълна. Нямаше добра комуникация с европейските институции. Не е ясно защо трябваше да подкрепим дъблинското споразумение. Не е ясно кой и защо реши, че сме съгласни с релокация, но само ако тя е върху добра основа. Бяха пренебрегнати 114 документа, в които се посочва тази опасност”, посочи министърът.
"Ограничихме драстично броя на нелегалните емигранти, драстично увеличихме броя на принудителното извеждане от страната. Направихме така, че много по-устойчиво да управляваме процеса. Увеличихме с 3000 места капацитета в Държава агенция по бежанците”, поясни той.
"Овладяхме кризата. Защо вот на недоверие се иска сега, след като всички партньори отчитат изключително сериозния напредък на България, въпреки действията на някои хора да клеветят и маскарят собствената си страна”, попита Йовчев.
"При наводнението в село Бисер така и не се разбра чия е вината, кой и защо не е реагирал на сигналите, но гледахме как гордо се возят в бронирана техника. Нямаше мерки, които да гарантира, че това няма да се случи пак”, посочи Цветлин Йовчев.
"Имаше разбит агентурен модел. В резултат на това сътрудниците на МВР намаляват с около 25%. В много случаи ресурсите са изтичали в неправилна посока”, каза още той.
В началото на заседанието председателят на парламента Михаил Миков отбеляза, че на днешния ден през 1879 г. се открива първото заседание на Учредителното събрание.
Председателят на Народното събрание отбеляза, че в съвременния свят на образованост и информираност обществото иска да участва и все повече участва в процеса на вземане на решения.
Парламентите все повече отчитат обществените настроения и по-тясно общуват с гражданите, парламентарният контрол и министерската отговорност са важна част от демократичната държава, посочи той. По думите му обаче това не отменя отговорността на народните представители за пътя, по който върви страната. Миков призова депутатите да бъдат на висотата на своята отговорност.
Да си припомним за чувството на отговорност на дедите ни, да използваме вота на недоверие за конструктивно и мъдро обсъждане на въпросите, които поставя, апелира той, като допълни, че от спора има полза само когато доведе до успешни решения - за нас, за децата ни, за бъдещето на България.
vesti.bg
Коментари
popi
грам и трасак въе балгаря в бургас небаха потготвени насти дарявната сигорнос и неги срам сега герп да си прават на луди тогас нека теъикото баха в влас да си подат остафките в паламента .ограбиха дарявата ни и сега не им пука герп са мусеници нека народа да ги осзъда или госпот да ги накаъе
* Коментар транслитериран от системата
0 1Анонимен
Браво Popi, дълбок политологически анализ, точен ясен стил, красив изказ, перфектен правопис.
Анонимен
Да не би вотът на (не)доверие е към Цветанов?