Зрелищното изригване на вулкана Келуд в Индонезия уби най-малко двама души и принуди хиляди да се евакуират. Международните летища в страната не работят.

Вулканът Келуд, смятан за един от най-опасните вулкани на остров Ява, изхвърли червена гореща пепел и камъни високо в небето в четвъртък през нощта няколко часа след издаване на предупреждение за най-висока опасност. Камъни и пепел падат върху околните селища, показват телевизионни репортажи.

Мъж и жена на около 60-годишна възраст са били затрупани в домовете си от камъни и пепел, от което къщите са се срутили. Домовете са били с лошо строителство и вероятно са поддали под тежестта.

Около 200 000 души в радиус от 10 км. от вулкана са евакуирани.

Много самолетни полети са отменени, други са пренасочени.

Най-големият будистки храм в света, който се намира на около 200 км от вулкана, също е затворен, след като бе покрит със слой пепел.

В лагер в селището Бладак, на около 10 км. от кратера на Келуд около 400 души, сред които има и деца, да прекарали нощта на пода с предпазни маски.

От агенцията по вулканология съобщават, че вероятността от ново, толкова мощно изригване е малка. Продължават да се усещат трусове. Вече е започнало разчистването на 5-сантиметровата покривка от пепел по пътищата.

Властите предупреждават евакуираните още да не се завръщат по домовете си, защото в някои селища лавата продължава да тече, а в други въздухът е силно замърсен със сяра.

Високият 1731 м. Келуд е отнел живота на повече от 15 000 души от 1500 г. В Индонезия има общо 130 активни вулкана.

По рано този месец изригна друг вулкан, Синанунг. Загинаха най-малко 16 души. Този вулкан изригва почти ежедневно от септември насам.

АФП