Днес бе даден старт на информационната кампания във връзка с изработването на Общински план за развитие „Шумен 2020”. Тя се състоя в зала 363 на Община Шумен и на нея присъстваха кметове, експерти, специалисти, общински съветници, представители на неправителствения сектор, граждани, журналисти.
Форумът бе открит от зам.-кмета по стопански дейности и икономическо развитие на Община Шумен Митко Киров, който уточни, че Проект „Шумен 2020” е с изключителна обществена значимост за трайното подобряване на икономическото, социално и екологично състояние на територията на община Шумен. „Участието на граждани, НПО, представители на централната и местна власт в този процес е изключително важно при определяне на бъдещата визия, цели и приоритети на Общинския план за развитие“, каза Киров.
След днешния старт на информационната кампания, на която бяха презентирани целите, основните дейности и очакваните резултати, предстоят същинските обществени обсъждания на конкретно постъпилите идеи. Те могат да бъдат изпращани на адрес shumen2020@shumen.bg или лично, в писмен вид, в стая 219 на Община Шумен. Предложения за визия, цели и приоритети се набират до 21 февруари, а за конкретни обекти, които да бъдат включени в плана – до 15 март.
Предложенията ще бъдат обобщени и представени на следващите обществени обсъждания. Онези от тях, които съберат най-много подкрепа и консенсус, ще бъдат включени в Общинския план за развитие.
До началото на април трябва да са проведени плануваните обществени обсъждания и проектът на Общинския план „Шумен 2020” да бъде готов, за да влезе за обсъждане и одобрение в Общинския съвет.
За изпълнител на дейността „Организиране и провеждане на публично обсъждане на мисия, визия, стратегически цели, приоритети за разработване на Общински план за развитие на община Шумен за 2014-2020 г.“ е избрана фирма „Инсайт БГ” ООД - Варна, след провеждане на съответната процедура. Договорът с фирмата беше сключен в началото на месец януари 2014 г., уточниха от общината.
Проектът на общинския план за развитие е разработван по Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейски социален фонд.
ШУМ.БГ
Коментари
аз
Какъв план 2020 бе ,вие комунисти превърнахте града в град със затихващи функции,какво заблуждавате само хората.
оставка на Киров
Киров от Салманово е най-тъпия зам.кмет в историята на Шумен, срам за града , селянин , селяндур
Анонимен
Този на снимката дето се е навел над Митю Киров от Салманово се казва Данаил Данчев - рушвета. Полицията преди една година го хвана с подкуп и досега все се разследва и продължава да работи в общината. срам и позор за красимир благоев костов.
Анонимен
кметя пиян у преслау, а тез ко праят
геша
Ейййй, младите нема к'во да работят и спринтират в чужбина , а тея 6.....и пенсионери заемат раб.места и в здравословна склероза. Нема ли кой да ги маане тея със снегорина !!!!!!!!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Българските цигани били лишени от избирателни права за 35 години от Петко Каравелов2014-02-13 11:12:28 | Прочитания: 2848 | Коментари: 1 Принтирай Изпрати
Автор: Росен Тахов, вестник 24 часа
В парламентарната история на България цели 35 години е имало забрана циганите да гласуват. В Търновската конституция е записано: "Избиратели са всички български граждани, които имат възраст по-горе от 21 година и се ползват с граждански и политически правдини".
Този текст заляга в основите на изборното законодателство от 1879 г. насам.На 20 февруари 1901 г. обаче идва на власт правителство с министър-председател Петко Каравелов. Първата работа на новия кабинет е да изготви Закон за изменение избирателния закон. В него е записана поправка за премахване на циганския вот.Дотогава глава 1, член 4, алинея 6 и 7 забраняват да гласуват "съдържателите на блуднишки домове и просяците".Сега е добавено: "в това число и циганите, които нямат постоянно местожителство, а така също и ония, на които семействата се занимават с просия".Предлагано е също от избирателно право да бъдат лишени всички цигани нехристияни.През 1905 г. ромите свикват първия цигански конгрес в историята на човечеството. Форумът се събира на 19 декември в столичния локал "Сан Стефано". Първо пристигат делегатите от Хасково, Кюстендил, Плевен и Бяла Слатина. После идват и останалите, събира се циганският цвят на цяла България.Циганите са определени като арийско племе от Индия или са копти, тоест египтяни. Дошли са на Балканския полуостров в 870 г. по времето на император Никифор Византийски.Конгресът получава поздравителни телеграми от Видин, Силистра, Шумен и Варна. От своя страна делегатите изпращат депеша на Фердинанд. Подготвят и две депутации - едната за среща с княза, другата за връзка с председателя на Народното събрание."Не сме нисша раса! Избирателният закон трябва да бъде поправен! Светът чува гласа на българските роми, но нашите политици остават глухи за изборното им тегло", пише в писмото им.Рестрикцията "нехристияни" е премахната чак през 1923 г. Изискването за "установено местожителство" обаче остава.Целият член е заличен в избирателния закон от 1937 г. по волята на цар Борис III.Циганите демонстрират какво могат едва след победата на Девети септември 1944 г.Във "фундаменталния труд" "Циганското население в НР България по пътя на социализма" пише: "Социалистическата революция в България, революционните промени във всички сектори на живота, бурният подем на нашата икономика и култура, специалните грижи на Партията, мероприятията на народната власт и активната дейност на Отечествения фронт събудиха творческите сили на циганското население".