Канада привика за консултации своя посланик в Русия заради кризата в Украйна, предаде "Ройтерс".
Отава замразява участието си в подготвителните срещи за срещата на върха на Г-8 в Сочи, в Русия, обяви канадският премиер Стивън Харпър.
Новината идва малко след като Харпър обсъди по телефона с американския президент Барак Обама обстановката в Украйна и след като Белият дом обяви, че САЩ ще прекратят участието си в подготвителните срещи за форума на високо равнище на Г-8.
Харпър поясни, че Канада осъжда руската намеса в Украйна.
Американският президент Барак Обама обсъди по телефона обстановката в Украйна с френския си колега Франсоа Оланд и с канадския премиер Стивън Харпър. По време на тези разговори лидерите са се съгласили, че суверенитетът и териториалната цялост на Украйна трябва да бъдат уважавани и са изразили силно безпокойство от руската военна интервенция там.
Тримата лидери са се договорили да координират реакцията си за обстановката в Украйна и да работят заедно за оказване на помощ за Украйна с цел продължаване на реформите и стабилизиране на икономиката ѝ.
През нощта в събота срещу неделя САЩ осъдиха руската военна интервенция на украинска територия и отложиха участието си в подготвителните срещи за срещата на върха на Г-8 в Сочи, съобщи Белият дом в изявление.
То беше разпространено след 90-минутния разговор по телефона на американския президент Барак Обама с руския президент Владимир Путин. В изявлението се посочва, че ако Русия продължава да нарушава международните закони, това ще ѝ донесе по-голяма политическа и икономическа изолация.
В него се призовава за диалог в Украйна и се подчертава, че ако Русия има притеснения относно отношението към етническите руснаци в Украйна, то има подходящи начини да потърси решение по мирен път.
Американският държавен секретар Джон Кери пък предупреди Москва, че разполагането на руски войски в Украйна застрашава мира и сигурността в региона и може да има дълбоко въздействие върху американо-руските отношения. "Ако Русия не предприеме незабавни и конкретни мерки, за да намали напрежението, ефектът върху отношенията между САЩ и Русия и върху международното положение на Русия ще бъде голям", посочи той.
"Не само че инвазията и окупацията на украинската територия от Руската Федерация представляват нарушаване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна и на международните конвенции, но те представляват също и заплаха за мира и за сигурността на Украйна и на региона", заяви дипломат номер едно.
Той добави, че е разговарял по телефона с колеги по света, основно европейски, за да координират следващите етапи на реакцията относно украинската криза. "Единни сме в оценката на ситуацията и ще си сътрудничим, за да подкрепяме Украйна и народа ѝ в тези исторически часове", каза Кери, призовавайки Москва да изтегли войските си.
Дневник
Коментари
Аз
Американците да не се правят на миротворци. Там където възмутени хора набият пиян американски моряк и или морски пехотинец веднага заминават и окупират държавата. Да си гледат тъпата държава в която "свободните" хора живеят н гета и резервати.
ДО АЗ
ЕИ ТРОЛ КАКВА ТИ Е ТАРИФАТА ЗА ДНЕС