Бързината, с която се развива в последните часове активността на Русия в Украйна, изглеждат стъписващи, а реакциите на Запада създават впечатление, че е изненадан от войнственото поведение на Москва.

Но има свидетелства, че и властите в Киев, и САЩ са знаели още преди 8 години, че Владимир Путин активно създава нестабилност в Крим и Украйна и че след нахлуването в Грузия през 2008г. сценарият това да се повтори в Украйна не е изглеждал невероятен.

Това се съдържа в част от дипломатическите грами на Държавния департамент на САЩ, които преди години разсекрети сайтът "Уикилийкс".

Особено любопитно в днешния контест е писмо от 2006г. на тогавашния зам.-ръководител на посолството на САЩ в Киев Шийла Голтни. В момента, впрочем, тя ръководи мисията в Москва след предсрочното отпътуване на посланик Майкъл Макфоул.

Ето какво пише тя в края на 2006г. за руската заплаха в Крим, който нарича "слабото място на Украйна".

"Разговорите с широк кръг контакти в Крим на 20-22 ноември и с официални лица в Киев разсея неотдавнашните спекулации за завръщане на проруския сепаратизъм в Крим, представлявал реална заплаха за украинския териториален интегритет през 1994-1995г.

Но почти всички потвърдиха, че проруските сили в Крим, действащи с финансиране и наставления от Москва, системно опитват да увеличат общественото напрежение в Крим за двете години от Оранжевата революция насам. Правят го като цинично раздухват руски шовинизъм срещу кримските татари и етническите украинци, чрез манипулиране на въпроси като статута на руския език, НАТО и някаква татарска заплаха срещу "славяните" в един преднамерен опит да дестабилизират Крим, да отслабят Украйна и да попречат на движението й на запад към институции като НАТО и ЕС."

В обширния документ се казва, че основният механизъм за руско влияние са "Черноморският флот с обширните ми разузнавателни и медийни операции; редовните посещение на руски официални лица и агитатори, на мнозина от които вече е забранено да влизат в Украйна". Сред тях се споменават имена на депутати и на московския кмет Юрий Лужков.

Структури като "Руски блок", които са особено активни през последните седмици в Крим, са посочени и в грамата от 2006г.: "Най-активните проруски играчи, изтъквани по време на нашите срещи, са Руското общество за Крим и свързаните с него партия "Руски блок" и Съюз на кримските казаци.

Шийла Голтни цитира член на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана от времето на президента Виктор Юшченко, според когото: "Макар винаги да е имало проруски настроения сред населението на Крим, началото на системни, организирани усилия от проруски групи, подкрепени с руски пари, е относително нов феномен". Други украински служители признават, че е налице "деградиране на способността на Киев да упражнява централна власт и авторитет" и че се налага дори хората от силите за сигурност да бъдат подлагани на ротация, за да не се обвързват с местните проруски структури.

Друг интересен документ е с дата 5 октомври по повод посещение на Александър Вършбау, помощник-секретар по отбраната на САЩ, в момента - зам.-генерален секретар на НАТО. От текста се вижда, че украинците не са много оптимисти, че Русия ще се придържа към задълженията си по Будапещенския меморандум, който в сегашните бурни дни се цитира често, и че този документ едва ли може да спре руско военно нахлуване.

"По повод гаранциите за сигурност Вършбау каза, че за САЩ Будапещенският меморандум от 1994г. е в сила, въпреки изтичането на договора СТАРТ през декември. Очакваме Русия да се придържа към уверенията в меморандума, както заяви той публично в речта си в Димполатическата академия на Министерството на външните работи. Русия е законово обвързана и с други споразумение с уважаване на териториалния интегритет.

Тези документи са важни, както и засилването и укрепването на украинските връзки със САЩ и другите западни страни с цел установяване на "реалностите на място". Затова е много важно да засилим сътрудничеството в отбраната и сигурността с конкретни мерки. В допълнение, Будапещенският меморандум и Хартата НАТО-Украйна предоставят възможност за консултации по време на криза.

В отговор бившият външен министър Охризко попита риторично дали такива консултации имат смисъл, ако руските части се канят да завземат Крим. Той отбеляза, че Русия е погазила ангажиментите си с нападението срещу Грузия и не е била наказана за това."

Четири дни по-късно посолството в Киев изпраща още една грама, озаглавена "Украйна-Русия: Военният конфликт вече не е немислим?". В нея се разказва за среща с анализатора по въпросите на отбраната Владимир Хорбулин, бивш съветник по националната сигурност, според когото "вътрешнополитически причини тласкат Русия към конфронтация с Украйна преди да е изтекло през 2017г. споразумението за разполагане на Черноморския флот в Севастопол".

В документа се цитира много остро писмо от тогавашния президент Дмитрий Медведев, интерпретирано от мнозина като предупреждение към Киев, че прекалено се сближава със Запада:

"Докато Хорбулин вярва, че Русия разполага с множество невоенни лостове за влияние в Украйна (най-вече като раздухва нестабилност в Крим), той не изключи употребата на военна сила, особено ако новият украински президент не се окаже толкова послушен, колкото Кремъл се надява.

…Хорбулин описа писмото на Медведев като безпрецедентно твърдо в опитите на Москва да се меси в предстоящите президентски избори с послание, че "който и да е следващият украински президент, той трябва да следва руската политика". След руското нахлуване в Грузия през 2008г. руска военна акция срещу Украйна вече не е нещо немислимо."

Дневник