С произведения от Панчо Владигеров в изпълнение на шуменската Симфониета с дригент Станислав Ушев и солист Христо Попов – пиано, Шумен ще отбележи 115 години от рождението на Панчо Владигеров. Концертът ще се проведе на 13 март идния четвъртък от 18,35 ч. в концертна зала „Проф. Венета Вичева”. В концертната програма ще бъдат изпълнени Българска рапсодия „Вардар”, оп. 16, „Класично и романтично”, оп. 24, Концерт за пиано и оркестър № 3, оп. 31.

Панчо Владигеров е представител на второ поколение български композитори, един от основателите на Дружеството на българските компонисти "Съвременна музика" (1933). Основоположник е на редица жанрове в българската музика и на българската композиционно-педагогическа школа, възпитала едни от най-изявените съвременни български композитори. Негов ученик е и пианистът Ал. Вайсенберг.

Владигеров изучава пиано и импровизира от най-ранна детска възраст, десетгодишен учи теория и композиция при проф. Добри Христов в София. След ранната смърт на баща му през 1912 г. заминава заедно с майка си и брат си Любен за Берлин, където изучава композиция в Академичното висше училище за музика - теория и композиция при проф. П. Юон и пиано при Х. Барт; завършва Академията за изкуства в класа по композиция на проф. Ф. Гернсхайм и проф. Г. Шуман. За свои творби получава двукратно "Менделсонова премия" на Академията (1918 и 1920 г). Работи като пианист и композитор в Deutsches Theater на М. Райнхард - Берлин, пише музика за негови постановки.

През 1932 г. се завръща в България и в продължение на четири десетилетия е професор по пиано, камерна музика и композиция в ДМА, която днес носи неговото име. Автор е на многобройно творчество в различни жанрове - опера, балет, симфонична музика, 5 концерта за пиано и 2 за цигулка; камерна музика; 38 авторски транскрипции на инструментални пиеси за различни инструменти със съпровод на пиано, над 50 концертни обработки на народни песни за глас и пиано, 20 солови песни с пиано, 10 хорови песни с пиано или оркестър, музика към постановки в Deutsches Theater - Берлин, Theater in der Josephstadt - Виена и Народен театър - София и др. Разпространението на Владигеровото творчество по света започва от началото на 20-те години на ХХ век, когато негови произведения се издават на ноти от виенското издателство "Универсал едисион" и на грамофонни плочи от "Дойче грамофон"-Берлин, и се изпълняват многократно в Европа и САЩ. Самият той e гостувал в десетки европейски държави като изпълнител на свои концерти за пиано и пиеси. Носител е на наградата "Готфрид фон Хердер" на Виенския университет.

На негово име се провежда национален и международен конкурс за пианисти и цигулари в Шумен.

ШУМ.БГ