Отслабването на рублата и въвеждането на санкции срещу Русия ще удари по тежката индустрия и автомобилостроенето. Вносът на компоненти ще стане много скъп. В резултат на кризата в отношенията със Запада - ще нарасне зависимостта на Русия от китайската икономика.
От януари тази година рублата поевтиня с 11% на фона на разпродажбите на валутните пазари и конфликта в Крим. От Euromonitor са убедени, че това ще нанесе съществен удар по зависимата от вноса руска икономика, а един от главните пострадали ще бъде тежката индустрия, която се нуждае от поскъпналите компоненти и оборудване.
От началото на март курсът на рублата се държи на нива от 50 рубли. Европа остава един от главните търговски партньори. По-нататъшният спад на рублата може да доведе до увеличаване на вносните цени и да ускори инфлация.
Девалвацията на рублата, а също така възможното въвеждане на санкции срещу Русия ще удари по тези сектори от икономиката, които са особено зависими от вноса. Русия внася индустриално оборудване, части за машини и много друго. Всички тези неща са необходими за тежката промишленост.
По-нататъшната динамика на рублата ще зависи от политиката на Централната банка, а също така от развитието на световните пазари.
Секторът на тежката индустрия, а също така производството на електричество зависят от вносни компоненти. В производството на оборудване вносът заема 79% от общия обем на сектора, една трета от вноса се пада на Италия и Германия.
Електрически мотори, генератори и трансформатори, които се използват от тежката индустрия, при производството на ток и в други сектори, също се внасят. Но вноса се падат 77% от целия пазар. На европейските страни, включително Германия, Великобритания, Италия и Франция се падат 35% от вноса.
От импорта зависи и автомобилния отрасъл: 75% от предавките, лагерите и другите движещи елементи са внос. През 2012 на Германия се падат 26% от целия внос, а на Китай - 13%. 60% от акумулаторите, батериите и първичните елементи се внасят, от тях 30% - от Европа.
Ако ЕС реши в близко бъдеще да наложи санкции срещу Русия, това ще доведе до недостиг на вносно оборудване. Това ще забави активността на руската индустрия. Ако рублата продължи да поевтинява, тогава производителите ще имат по-големи разходи. За някои от тях това може да се окаже край на бизнеса.
В по-далечна перспектива производителите ще преминат на по-евтини компоненти от Китай. Ролята на Китай като търговски партньор на Русия ще продължи да расте. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар