ВиК не може да гарантира доставяне на питейна вода на своите потребители, тъй като това може да стане само с изградена санитарно-охранителна зона на яз.“Тича“, каквато към момента няма. Това става ясно от решението на държавния регулатор, което днес бе огласено на пресконференция от местните лидери на Реформаторския блок в Шумен.
С решението си ДКЕВР задължава ВиК да предприеме спешни мерки за учредяването на такава зона до 7 май т.г., като в противен случай трябва да компенсира потребителите, тъй като не може да им гарантира питейна вода.
„Липсата на санитарно-охранителна зона за яз. „Тича“ на практика означава, че водата, която се доставя на потребителите е поливна, а не питейна. Цената на поливната вода е 50 ст., за разлика от питейната, която шуменският ВиК оператор таксува над пет пъти по-скъпо. Затова ние искаме драстично намаление на водата“, обясни Даниела Русева, общински съветник и лидер на „България на гражданите“.
В решението си още ДКЕВР изрично задължава В и К да не начислява потребителски суми за отвеждане на дъждовни води, тъй като няма утвърдена с решение на държавния регулатор цена за дъждовна вода.
„До този момент фактури за начислена дъждовна вода са получили общо 135 юридически потребители в Шуменска област, от които 94 в Шумен, 33 в Нови пазар, 7 във Велики Преслав и 1 в Смядово. Общата сума, която е поискана от тях за дъждовна вода е 44 028,15 лева. След решението на ДКЕВР, потребителите, които са заплатили за дъждовна вода, могат да поискат от В и К оператора връщане на платените суми, а тези, които не са заплатили – да не ги плащат. Издадените фактури пък да бъдат анулирани“, разясни Русева.
В решението на ДКЕВР е засегнат и въпроса за общото потребление на вода от общите водомери, където държавния регулатор е констатирал редица нарушения от ВиК.
С решението си ДКЕВР дава задължителни указания на шуменското ВиК - да не начислява потребителски суми за отвеждане на дъждовна вода, тъй като се касае за регулирана услуга, при условие, че за същата има утвърдена цена от държавния регулатор, а към момента ВиК няма в бизнес плана си отчетни и прогнозни количества отведени дъждовни цени. Освен това ВиК трябва да предприеме спешни мерки за учредяване на санитарно-охранителна зона за яз. "Тича" и да предостави до 7 май информация на държавния регулатор за предприетите действия. Решението може да бъде обжалвано пред ВАС в 14-дневен срок.
На пресконференцията стана ясно, че тримата общински съветници от Реформаторския блок ще внесат конкретни предложения до Общински съвет, като бъде задължен представителят на общината в Общото събрание на В и К Митко Киров да внесе мерки за отстраняване на констатираните нарушения в решението на ДКЕВР.
Припомняме, че решението на ДКЕВР е въз основа на разгледана преписка, образувана по жалба до прокуратурата от граждански комитет и движение "Шумен за децата ни". Днес на пресконференцията присъства и координаторът на гражданската инициатива Валери Младенов, който призова кметът и областният управител за спешни мерки и увери, че ако такива не последват ще се премине отново към протестни действия.
ШУМ.БГ
Коментари
аз
Тогава би следвало да НЕ плащаме най-скъпата вода!
реформист
Ало, Еркане спиш ли? Еркан Чобан май дреме. Събуди се ей!
валри младенов
Не плащайте сметките на ВиК, даже те ще трябва да връщат пари на потребителите!
Митко
Браво на реформаторите!
123
За това вчера спряха водата на платилите а на не платилилите не спряха.Ние как да ги накараме да намалят цената на водата, като не платиш тш врэтват крана и искаш не искаш плащаш.Като си мълчим така ще е.Я един митинг пред ВиК.
малчо
поради липсата на вода Антонин Горчев не успял да се изкъпе и избръсне...
хахо
Заслугата е на протестиращите, не на реформаторите ;)
Точно те извикаха ДКВР на проверка в Шумен миналата година!
Сюнетчо
специалиста Чобан не е ли от ДПС???
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата