Качествата на питейната вода се контролират от Регионалните здравни инспекции, които правят мониторинг, за Шумен специално той е през 7 дни. Така, че качествата на питейната вода се доказват от здравните органи, не от ДКЕВР. В момента качествата на водата от “Тича” са добри, въпреки дъждовете мътността е в норма. Това ще отговоря и на държавната комисия. Тя в общи линии се занимава с цените и други. Така коментира шефът на ВиК инж. Светлозар Дамянов решението на ДКЕВР и дадената днес по този повод пресконференция.

„В документа от ДКЕВР не пише, че водата е поливна и струва 50 стотинки.  Там пише, че не е учредена санитарно-охранителна зона, което са две различни неща. По отношение на санитарно-охранителната зона на язовир “Тича” - има такъв проект, който е направен някъде около 2000-та година, и който не е актуален, поради промяна на нормативната уредба. В момента има одобрени за община Шумен средства от ПУДООС в размер на  400 хил.лв за проектиране на пречиствателна станция за питейни води и 450 хил.лв за проектиране на водопроводната мрежа към пречиствателната станция“, обясни Дамянов.

Според него в техническото задание за тази пречиствателна станция е заложено разработването на актуализиран проект на тази санитарно-охранителна зона на язовира. „Предполагам, че в началото на следващия месец община Шумен ще обяви обществена поръчка за избор на проектанти на тези обекти“, уточни още Дамянов.

„За таксата за дъждовната вода са прави. Откакто съм се върнал във ВиК съм разпоредил и е спряно пускането на фактури за такива консумации. Разбира се, ще им бъдат върнати парите. Не са имали основание колегите да им искат пари за тая дъждовна вода, не ме карайте да коментирам защо са го направили“, каза Дамянов.

ШУМ.БГ