Русия предложи 6 свои условия за започване на незабавно уреждане на кризата в Украйна, но според "Ройтерс" значителна част от тях едва ли ще бъдат приемливи за Запада и властите в Киев.
Те включват международна Група за подкрепа, нова конституция с изначално определен от Москва федеративен характер, широки права на отделните райони на Украйна и де факто признаване на резултата от т.нар. референдум в Крим в неделя. Иска се и ангажиране със специална резолюция на Съвета за сигурност на ООН, при това, след като Москва сама потъпка отговорностите си за сигурността и териториалната цялост на Украйна като гарант в договор от 1994 г.
В съобщението на руското външно министерство се казва:
"Както неведнъж е разяснявала руската страна, сегашната ситуация в Украйна не е създадена от нас, а е резултат на дълбока криза на украинската държава, довела до поляризация на обществото и рязко изостряне на антагонизма между различните части на страната. Именно към съдействие за преодоляване на тези противоречия трябва да бъдат насочени усилията на международната общност.
Ръководейки се от тази задача и отчитайки призивите на САЩ и на европейските държави, ние подготвихме и предадохме преди седмица на нашите основни партньори в САЩ, Европа и други райони руските предложения как би могло да се организира външно съдействие на онези стъпки, които трябва да предприемат самите украинци за излизане от кризата. С тази цел предложихме:
- Да се създаде международна компактна Група за подкрепа. В нея трябва да участват САЩ и ЕС и съставът й да е приемлив за всички политически сили.
- Неутралният военнополитически статут на Украйна да бъде фиксиран в резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
- Признаване право на Крим да определи съдбата си в съответствие с резултатите на свободното волеизявление на населението му.
- Върховната Рада на Украйна незабавно да свика конституционно събрание с представителство на всички региони за подготовка на нова федеративна конституция.
- Подлагане на всенароден референдум на новата конституция на Украйна, а след одобряването й - провеждане на национални избори.
- Придаване на руския език в Украйна на статут на втори държавен език.
Според "Ройтерс" огласяването на тези условия няма да помогне за намаляване на напрежението, а симулира някаква дипломатическа активност от Москва.
Сред четирите принципа, от които според Москва би трябвало да се води предложената Група за подкрепа, са включени:
- подкрепа на легитимния стремеж на всички украинци и всички региони на страната да живеят в сигурност в съответствие със своите традиции и обичаи, свободно да използват родния си език, да имат неограничен достъп до своята култура и да поддържат широки връзки със съотечествениците и съседите си;
- недопустимост на възраждането на неонацистка идеология, необходимост всички украински политици да се разграничат от ултранационалистите и да пресекат опитите им да дестабилизират различни райони от страната.
dnevnik.bg
Коментари
бау бау
Нали Путин доскоро твърдеше, че е за териториална цялост на Украйна?
Или тогава лъжеше, или като Борисов - не бие два пъти на едно място?
Май е първото, но което и да е, нищо добро не ни чака с тези управляващи у нас.
Българин
Мда!
Източната граница на Украйна е на 400 км. от Москва. Страх го тресе Путин!
Затова и прави глупост след глупост. Лошото е, че милиони страдат заради него.