Съдиите от Германския конституционен съд окончателно утвърдиха Европейския стабилизационен механизъм, създаден през 2012 г.

Конституционният съд в Карлсруе отхвърли жалбите срещу механизма през 2012 г. от група евроскептици. Съдиите обаче поискаха от властите в Берлин да се съветват повече с депутатите при вземането на решения относно механизма. Германия има най-голям дял в механизма и може да осигури до 190 милиарда евро държавни средства под формата на гаранции.

ЕСМ може да отпуска до 500 милиарда евро на държавите в затруднение от еврозоната. Той вече предостави например помощи на Испания за банките й. Съдът вече утвърди механизма в първото си решение от септември 2012 г., като счете, че нищо не налага германският президент да не ратифицира съответния закон.

Спасителният фонд в този му вид позволява "да се запази бюджетната автономия на Бундестага", долната камара на германския парламент, счете председателят на съда Андреас Воскуле. Този критерий е решаващ за съда. Той беше сезиран от евроскептици. Съдиите искат от властите в Берлин да включат предварително в бюджетните закони изчисленията си за плащанията по ЕМС вместо, както предвижда правителството, да вземат извънредни решения.

"Бундестагът остава мястото за вземане на решения по приходите и разходите", включително относно международните и европейските ангажименти, заяви Воскуле. Друг важен елемент от спасителните механизми, по които съдът трябва да се произнесе, е програмата за закупуване на облигации, емитирани от държавите членки на ЕЦБ. Миналия месец съдът изпрати редица въпроси в тази връзка до Съда на Европейските общности. /АФП