Едно от най-разпространените български имена Димитър все по-рядко се избира за име на новородено и отпада от класация на първите 10 за миналата година, показват данни от ТСБ-Шумен.

Сред новодените момчета най-разпространеното име е Мартин, следвано от Иван. Името Александър, което е най-предпочитано през 2011 и 2012 г., заема третото място. Сред най-предпочитаните мъжки имена в област Шумен са и Даниел, Никола и Георги. При новородените момичета  през изминалата година най-предпочитано е името Виктория, което през 2012 г. заема второ място. В първите десет най-предпочитани женски имена са и Рая, Габриела, Галена, Мария и Никол. При момичетата тенденцията на навлизане на нетрадиционни имена е по-силно изразена, в сравнение с момчетата.

През 2013 г. в област Шумен при живородените момчета най-разпространеното  мюсюлманско име остава Емир, следвано от Умут и Мерт. При момичетата най-предпочитани са имената Еда и Елиф.

ШУМ.БГ