Украйна ще се бори за „освобождение на Крим от окупаторите“ и „никога няма да признае анексията му от Русия“, се казва в декларация, приета от Парламента в Киев и цитирана от Франс прес.

Декларацията съдържа апел към „всички членове на международната общност... да се въздържат от международно признаване на т. нар. Република Крим“, посочва ИТАР-ТАСС. „От името на украинския народ Върховната рада на Украйна заявява, че Крим е бил досега, в момента е и занапред ще бъде в състава на Украйна.

Украинският народ никога и при никакви условия не ще спре борбата за освобождение на Крим от окупаторите, независимо колко тежка и дълга ще е тя“, се казва в документа.

В декларацията се посочва още, че Русия е нарушила не само действащото законодателство на суверенна Украйна, но и основни норми на международното право, закрепени в Хартата на ООН, Устава на Съвета на Европа, Заключителния акт на СССЕ, Меморандума за гарантиране на сигурността на Украйна от 1994 г. и др., посочва агенция УНИАН.

В приетия документ украинските депутати казват още, че за първи път от края на Втората световна война общопризнатите граници в Европа цинично се преначертават, от страна, която е гарантирала в многостранни и двустранни договори териториалната цялост на на засегнатата държава .

Сезиран от президента Владимир Путин, руският Конституционен съд одобри с небивала скорост – само за два часа, договора за присъединяване на Крим, пише московският официоз "Росийская газета".

Очаква се документът да бъде ратифициран до края на седмицата, напомня изданието. Някои текстове, например за новите руски граници и гражданството на населението в новите територии, впрочем са постоянни и неотменими.

Виенската конвенция обаче позволява на държавите временно да изпълняват нератифицирани договори, ако не нарушават човешките права, смята председателят на Конституционния съд Валерий Зоркин, цитиран в "Росийская газета".

Договорено е жителите на Крим да решат до месец да станат ли руски граждани, а после за склонилите ще влязат в сила федералните ограничения върху двойното гражданство. Запазят ли втори паспорт или документ за постоянно пребиваване, няма да имат пълен достъп до държавни и общински постове, пише "Комерсант".

Кримчани ще получат и привилегии. До 2016 г. наборниците ще служат само на полуострова, а местните кадрови военни ще сключват с предимство договори за служба в руската армия. Същите привилегии се предвиждат за хората от други силови структури и за съдиите, а данъците на първо време ще постъпват в местните бюджети, посочва "Комерсант".

Военната, правоохранителната и съдебната система обаче ще бъдат преустроени по руски шаблони. Местните кадри ще трябва да се адаптират към законите на Русия, преди да заемат ръководни длъжности, предупреждава "Независимая газета".

Според руския транспортен министър Максим Соколов жп трафикът, свързващ Русия с Крим, включва седем двойки композиции, а въздушният – три редовни полета, но има вече заявки за 14, посочва "Комсомолская правда".

Самолетите летят над украинска територия без никакви трудности, но Русия има и алтернативен вариант за въздушен коридор през Ростов на Дон. При нужда министерството може да гарантира „сигурен пътникопоток за Крим през предстоящия туристически сезон“, обещал Соколов. Руските власти явно ще направят всичко възможно, за да убедят хората в страната, че това лято непременно трябва да почиват в Крим.

Огромното мнозинство впрочем не се нуждае от убеждаване – за мнозина в Русия това ще е най-вече акт на солидарност с народа на Крим, пише „Комсомолская правда“. Украйна започна вече да представя сметки – правосъдният министър Павло Петренко заяви, че Киев ще настоява Русия да плати обезщетение за Крим. Дори бе заявено, че Украйна ще си прихваща заради изгубения полуостров руски имоти на украинска земя, отбелязва в. „Правда“.

Погледнато отстрани, Украйна, неуспяла да задържи Крим нито с придумвания, нито със заплахи, нито с военна намеса, като че ли се опитва да го продаде. Русия обаче не купува територии от Украйна, а приема независим субект в състава си, поемайки ангажименти за по-нататъшната му съдба, твърди изданието.

Според него Украйна всъщност ще спечели от раздялата с Крим, независимо че губи голяма част от черноморския шелф, редица пристанища и наема за базата на руския Черноморски флот в Севастопол, който възлиза на 100 млн. долара годишно. Експерти изчислили например, че Киев ще спести 3 млрд. гривни (215 млн. евро) от бюджета, планирани като дотации за Крим през 2014 г., и още към 7 млрд. гривни (501 млн. евро) от неплатени пенсии. „С оглед на страхотния упадък на украинската икономика Киев вероятно ще открие как да изхарчи освободените средства“, коментира „Правда“.

БТА