Партията на справедливостта и развитието на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган е изправена пред решителен тест на местните избори днес.

Франс прес публикува ключови факти за населената предимно с мюсюлмани страна, част от територията на която се намира в Европа, а друга – в Азия в регион близо до Близкия Изток, Кавказ, Украйна и Русия.

География: С площ от около 780 000 кв. км. Турция е малко по-малка от Пакистан, но по-голяма от Чили и американския щат Тексас. Тя граничи със Сирия, Иран, Ирак и други страни. С черноморския си бряг срещу Русия Турция е преден фронт на НАТО повече от 60 години.

Население: По данни на Турския статистически институт от началото на 2013 г. населението на страната е 75,6 милиона души.

Столица: Анкара, с население от около пет милиона души. Истанбул е най-големият град и индустриален и търговски център с повече от 15 милиона души население.

Религия: 99% от населението са мюсюлмани, от тях 80% са сунити, 20% са алиани. Арменците и евреите са най-големите религиозни малцинства.

Съвременна история: Република Турция е създадена като светска държава през 1923 г. след рухването на Османската империя в края на Първата световна война. Нейният основател Мустафа Кемал Ататюрк беше президент до смъртта си през 1938 г. Неговият наследник Исмет Инюню въведе многопартийната демокрация през 1946 г.

Турция преживя военни преврати през 1960, 1971 и 1980 г. През 1997 г. оглавена от армията кампания принуди първото ръководено от ислямисти правителство на страната да подаде оставка. От 1984 г. забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) води въоръжен бунт в населената предимно с кюрди югоизточна част на страната, при който загинаха над 40 000 души, но от миналата година има фактическо примирие.

Политика: Партията на справедливостта и развитието, която се определя като консервативно демократично движение, дойде на власт през ноември 2002 г. Нейният лидер Реджеп Тайип Ердоган стана премиер през март 2003 г. и управлява страната оттогава. ПСР спечели близо 50% от гласовете на изборите през 2011 г. Абдула Гюл е президент от 28 август 2007 г.

През 2005 г. Турция започна преговори за членство с ЕС, но процесът е блокиран заради спор с Кипър и противопоставянето на някои държави-членки на съюза относно присъединяването на страната.

Икономика: Турция е една от най-внимателно наблюдаваните бурно развиващи се пазарни икономики. БВП на страната нарасна с 4,4% на годишна основа през третото тримесечие на 2013 г, сочат статистически данни. Световната банка очаква той да се повиши с 3,5% тази година.

Курсът на турската лира се понижи до около 2,18 лири за долар, отчасти заради изтичането на капитали от бурно развиващите се пазари след решението на САЩ да ограничат програмата си за валутно стимулиране.

Освен това страната натрупа огромен дефицит по външната си сметка до 65 милиарда долара миналата година, сочат данни на Централната банка. Това също засегна валутата. Инфлацията през януари беше 7,48%, а безработицата достигна 9,3% през 2013 г.

Въоръжени сили: Турция, която е част от НАТО от 1952 г., има над половин милион мъже и жени във въоръжените си сили, което я превръща в една от най-големите държави-членки на Алианса. След като дойде на власт, правителството на Ердоган обузда влиятелната армия, която някога е беше пазител на светската държава. /АФП