Подобряване на техническата инфраструктура и почистване на различни обекти и местностни, са основните дейности по проект на ПП „Шуменско плато“ на стойност над 52 хиляди лева, част от уникален проект в 10 български природни парка.

„В рамките на изпълнението му на територията на ПП "Шуменско плато" бяха изработени и поставени специализирани съоръжения като огради, огнища, мостчета, туристически кътове и информационни табели“, каза на пресконференция днес инж. Марин Николов – координатор на проекта за Шумен.

Тази година предстои да бъдат ремонтирати 17 чешми на територията на парка, както и да се премахнат незаконните сметища – при местостите „Хан Крумови порти“ и „Осмарски колони“ при х. „Букаците“. Ще бъде почистено и дерето на реката до местността „Лъвчето“, в проекта е предвидено и изграждането на дървени огради за опазване на карстовите извори.

Чрез дейностите по проекта се опазват и възстановяват 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в горите на площ от 21 хил. ха в 10 български природни парка – Българка, Витоша, Врачански Балкан, Златни пясъци, Персина, Рилски манастир, Русенски Лом, Сините камъни, Странджа, Шуменско плато. Това е и най-посещаваната защитена природа в страната. Проектът е на обща стойност 1 236 834 евро и ще бъде финализиран през юни тази година.

В продължение на 4 години по проекта бе организиран Ден на природните паркове, който включваше акции по почистване на най-урбанизираните зони на платото, съпътствани с множество награди и изненади за многобройните участници.

В рамките на проекта днес бе представена и пътуваща фотоизложба „Природните паркове, дейностите им и Натура 2000“, която е експонирана във фоайето на РБ „Ст. Чилингиров“ до 16 април.

ШУМ.БГ