Министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл заяви, че САЩ обмислят да увеличат военния си корпус в Европа с една бригада. Целта е да се подсили защитата на съюзниците от НАТО с около 5000 военни в момент, когато многохилядна руска войска е струпана на границата с Украйна.

В интервю за "Блумбърг" министърът обясни, че НАТО е поръчало на командващия обединените сили на алианса в европа ген. Филип Брийдлав да проучи "различни нови възможности, верки и варианти, които ние и НАТО трябва да обмислим".

Като част от новата отбранителна стратегия на САЩ през 2012г. президентът Барак Обама нареди на Пентагона да оттегли от Европа две от четирите постоянно базирани там бригади на сухопътните сили. Това са близо 10 000 души с оборудване и въоръжение, които бяха прибрани в Америка и разформировани.

Тогава мотивите на Белия дом бяха, че Европа изглежда ще остане мирна за дълго време и Русия ще бъде по-скоро партньор, отколкото съперник, поради което може да се пренасочи вниманието към Азия.

Обсъждането на варианта да се разположи трета американска бригада в Европа, както и изпращането на американски боен кораб в Черно море, не е офанзивен ход, изтъкна министър Хейгъл. "НАТО е отбранителна организация, не е структура за нападение и инвазия. Проучваме алтернативи, за да имаме адекватни възможности да защитим всичките 28 държави в алианса, така че в този смисъл от наша страна ням аникаква ескалация."

Хейгъл добави, че Вашингтон не преосмисля отбранителната си стратегия заради агресивните действия на Русия от последните седмици. "Мисля, че не може стратегически интереси да се развиват на базата на един или два епизода. Не, няма нужда са се връщаме и да правиз ревизия на стратегията си."

Министърът обаче каза, че анексирането на Крим е увеличило рисковете Пентагонът да не успее да спази всичките си ангажименти, ако Конгресът не увеличи разходите за отбрана. "Ако не получим ресурсите, които ясно сме излозили в исканията си, рискът е повишен. Всеки път, когато една държава като Русия овладява чужда територия и нарушава териториалното единство на друга страна, рискът се увеличава."

Според Хейгъл анексирането на Крим едва ли е сигнал, че президентът Обама опгрешно разчита действията на Владимир Путин, защото това е било ясно още през 2008г., така че днес Кремъл не е направил нещо ново.

Следващата седмица в Черно море ще пристигне американският ракетен крайцер "Доналд Кук", въоръжен със система за противоракетна защита "Иджис"  (Aegis), съобщи американската телевизионна мрежа Ен Би Си, цитирайки източници от Пентагона. Присъствието му трябвало да послужи като символичен жест на подкрепа на Украйна и съюзниците от НАТО в района. Не е известно колко време ще престои бойният кораб вв Черно море. Очаква се той да участва в съвместни маневри с партньори от НАТО.

В момента "Доналд Кук", който е с постоянно базиране в испанското пристанище Рота на атлантическия бряг, е навлязъл в Средиземно море.

До 2015г. в Рота трябва да бъдат базирани общо три подобн икораба ("Рос" ще пристигне през тази, а "Карни" - през следващата година) кат очаст от американската система за противоракетна отбрана.

В момента в Източното средиземноморие има две американски военноморски групи около самолетоносачите "Хари Труман" и "Джордж Буш". 

dnevnik.bg