Афганистанците избират днес президент и местни органи на властта.
Очаква се правото си на глас да упражнят около 12 млн. жители на страната.
Действащият президент Хамид Карзай не се кандидатира, съгласно конституцията той няма право на трети последователен мандат.
Кандидатите за висшия държавен пост са 8, но само трима имат реални шансове за успех. Това са бившите вътрешни министри Залмай Расул и Абдула Абдула, а също бившият финансов министър Ашраф Ахмадзай. Заради заеманите постове те са добре известни както в страната, така и в чужбина.
Според експертите новият държавен глава ще бъде принуден не просто да решава крайно сложни задачи, но дори да се бори за оцеляването си. Вътрешната сигурност е основната заплаха за властта и бъдещето на страната. Новоизбраният президент ще трябва окончателно да определи перспективите за присъствието на чуждия военен контингент в страната сред 2014 година. В интервю за телевизия Си Ен Ен и тримата кандидати увериха, че в случай на победа ще подпишат със САЩ споразумение за продължаване на стратегическото сътрудничество.
Вторият не по-маловажен въпрос е отношението с талибаните. Администрацията на Карзай се стремеше да привлече на своя страна умерените лидерите на афганистанското движение "Талибани" и дори в края на януари води преговори с тях в Обединените арабски емирства. Тогава помирението бе провалено заради серията нападения срещу обществени организации на Афганистан и убийството на талибански лидерите в съседен Пакистан, където също има талибанско движение. Ръководството на екстремистите заяви, че желае да провали "на всяка цена" президентските избори и призова населението да не гласува заради собствената си сигурност. Това предизвика гнева на Кабул, който обвини други държави и най-вече Пакистан в провал на мирния диалог.
Едно от предизвикателствата на афганистанската държавност е корупцията. Според оценки на специалистите лъвският пай от чуждестранната помощ отива в джобовете на чиновниците. САЩ открито признаха, че не могат да контролират разпределянето на изпращаната в Кабул помощ и нецелевото й използване.
Афганистан е лидер в производството и търговията с наркотици. Само през последната година площите с мак са се увеличили с 36 процента до рекордните 209 000 хектара. Сегашната администрация не успя да убеди селяните да преминат към отглеждането на продоволствени култури, защото в условията на несигурност това не дава големи печалби.
По време на обсъжданията кандидатите изразиха мнението си по начините за разрешаването на тези проблеми. Само обаче тримата фаворити имат достатъчно ресурси за реализирането на тези планове. Тримата обаче имат почти еднаква подкрепа сред избирателите и се очаква никой от тях да не събере над 50% от гласовете на първия тур. Така че най-вероятният изход от него е балотаж между двамата претенденти, събрали най-много гласове. Вторият тур ще се състои на 28 май. /ИТАР-ТАСС
Коментари
Добави коментар