Русия нареди на Латвия незабавно да изпълни препоръките на Комитета по правата на човека на ООН относно правата на многобройното руско малцинство в страната.

Властите в тази страна демонстрират пълно пренебрежение към правата на "негражданите" и на представителите на езиковите малцинства, както и пълно неуважение към международните си задължения в областта на човешките права – се посочва в съобщение на министерството на външните работи на РФ, качено на неговия интернет сайт.

Руското външно министерство изразява недоумение по повод нежеланието на Латвия да преразгледа закона за езика, който според Москва в сегашната му форма грубо нарушава гражданските, политическите, икономическите, социалните и културните права на лицата от националните малцинства, включително правото да получават образование на роден език.

Комитетът на ООН препоръча в края на март Латвия да преразгледа езиковата си политика и изрази безпокойство от статута на "неграждани", наложен на част от населението поради незнание на латвийски език.

Рига обаче смята, че нейното законодателство, установено след независимостта й и изчезването на СССР, има за цел да коригира наследството от съветската епоха.

Латвийският е единственият официален език в двумилионна Латвия. Руснаците са 27% от населението в бившата съветска република. На референдум през 2012 г. избирателите с голямо мнозинство (75%) отказаха да бъде даден статут на официален език на руския в страната.

Както в Естония, за да получат гражданство, руснаците трябва да преминат изпит по латвийски език. Поради незнанието му 15% от населението нямат гражданство. Според Русия "безгражданството" обхваща към 300 000 души.

Въпросът за руското малцинство в Латвия от години трови отношенията й с Москва. Той отново излезе на дневен ред, след като защитата на руски говорещото население бе използвана като мотив от Москва за намесата в Крим и присъединяването на полуострова към Русия.

През Втората световна война Русия анексира Латвия. Два милиона латвийци бяха депортирани в Сибир, а руснаци - заселени в балтийската република. /АФП