Еврокомисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер спешно свика за вторник две срещи, централната тема на които е потенциалното спиране на руския газ за Украйна, съобщи в. "Уолстрийт джърнъл".

Освен това ще има и трета - техническа, среща на ЕС с консорциума за строителство на газопреносната мрежа "Южен поток". На нея ще присъстват представители на италианската компания "Ени" и на френската "Електрисите дьо Франс" (двама от акционерите в проекта - бел.ред.). През март Йотингер каза, че всички преговори за "Южен поток" на политическо равнище ще бъдат замразени.

Според източник на "Уолстрийт джърнъл" на първите две срещи ще се обсъжда как да се осигури газ на Украйна, ако руснаците прекратят напълно доставките на гориво. Той обяснява, че всички се надбягват с времето, защото украинските газови хранилища трябва да бъдат напълнени максимално до застудяването в късната есен и да се измисли как да започнат т.нар. реверсивни доставки на газ от Европа.

Форматът на първата среща е "кръгла маса" и на нея трябва да участва и.д. министърът на енергетиката на Украйна Юрий Продан. Събеседници ще бъдат още представители на европейската газова индустрия и на "Юрогаз" - организацията на европейските газови компании. Отпътувайки за Брюксел, Продан каза, че те ще обсъждат и реверсивни доставки на газ от Словакия.

Втората среща е с координационни цели - това е т.нар. Група за газова координация на Европейската комисия. Тя включва представители на страните от ЕС, оператори на европейската газова мрежа и на индустрията. Редовното заседание на тази група трябваше да бъде в края на май, но бе изтеглено напред заради украинската криза.

"Газпром" съобщи днес още веднъж, че Украйна не е платила нищо от задълженията си, които към края на март са достигнали 2.2 млрд. долара. Миналата седмица компанията вдигна на две стъпки цената на газа за Украйна с общо 81% спрямо март и премиерът Арсений Яценюк каза, че Киев не може и няма да плаща поисканите 481 долара за 1000 куб.м. По думите му това може да даде основание на Москва да спре доставките на газ. Той добави, че Украйна може да купува газ от Европа по 350 долара за 1000 куб.м.

Проблемът е не само, че "Газпром" заплашва да заведе съдебни дела срещу подобни доставки, но и че инфраструктурата не е готова. Според анкета на "Ройтерс" сред специалисти от сектора през 2014г. с реверсивни доставки може да се внесат до 5 млрд. куб.м газ, което е едва около 8% от нуждите на Украйна. Полша може да "обърне" към Украйна около 1.5 млрд. куб.м, а Унгария - още 3.5 млрд. куб.м. Румънците могат да се включат с други 1.8 млрд. куб.м, но още няма съответните споразумения с Киев за това.

Най-големият потенциал притежава Словакия - над 20 млрд. куб.м, но "Газпром" напомня, че за това е нужно неговото съгласие, защото ще трябва да се спре износът към Европа поне по една от използваните тръби, да се изключи измервателната техника и съоръжението да заработи в обратна посока - от запад на изток.

Словашкият оператор "Юстрийм" може да задоволи около една трета от украинските нужди и да покрие две трети от планираните от Украйна не повече от 30 млрд. куб.м газ от Русия. (останалите 20 млрд. куб.м се добиват в украински сондажи). Но тук също няма договореност с Киев, технически операцията ще струва на словаците 20 млн. евро, ще отнеме около половин година и въпреки това четирите тръбопровода към Украйна едва ли ще са достигнали максимален капацитет.

dnevnik.bg