Певица е звездата в нова изложба на мумии в Британския музей, за която са били използвани модерни медицински скенери, които да изследват осем мумифицрани тела и да открият как са изглеждали приживе, как са живяли и какво е причинило смъртта им, разказва "Ройтерс".
Технологията е помогнала на изследователите да погледнат отвъд ковчезите, във вътрешността на мумиите, които никога не са били отваряни. Така са направили снимки на амулетите им, както и на статуите, затворени заедно с тялото. След това са направили техни репродукции, които могат да бъдат видяни в изложбата "Древни животи, нови открития", която ще отвори врати за посетители на 22 май.
"Имаме много по-голяма прецизност", разказва Джон Тайлър, един от асистентите в отдела за Древен Египет към музея, от където са били взети осемте мумии за експозицията. Той обяснява, че досега е било много трудно да се открие годината на смъртта, която е варирала с 20 до 30 години, докато сега могат да определят с точност до няколко години.Една от мумиите, чийто ковчег никога не е бил отварян, е на жена на име Тамут, живяла в Тива около 900 г. пр. Хр. Надписите върху ковчега сочат, че тя е била певица на бога Амон, вероятно в храма в Карнак.
С помощта на 3D изображение музеят е успял да изработи модел на малък орел, който е бил затворен заедно с нея в ковчега. Той ще бъде изложен заедно с други предмети, както и снимките от скенера на нейното мумифицирано тяло. Това, надяват се от музея, ще позволи на посетители за пръв път да се почувстват така сякаш "срещат" личност, живяла преди хиляди години.
"Лично аз мисля, че Тамут е звездата на шоуто. Тя има такъв невероятен набор от предмети, затворени в нейния ковчег, имаме надписите, разказващи всичко за нея, имаме името й и заниманието й", обяснява Тайлър. Той разказва, че в тази изложба имат възможност да покажат конкретни предмети, за които със сигурност се знае, че са били нейни, което приближава посетителя до древните хора по начин, по който нищо друго не може да го направи.
Кураторът на музея по физическа антропология Даниел Антоан коментира, че чрез скенера дори са успели да открият натрупване на плака в мумифицираната артерия. Ако част от нея е успяла да влезе в кръвообращението, това може да е било и причината за смъртта й - сърдечен инсулт или инфаркт.
Скенери и рентгенови лъчи се използват от 60-те години, за да се осигури по-добър поглед отвъд превръзките на мумиите в колекцията на музея. Най-новите постижения на технологиите обаче са позволили на изследователите да погледнат още по-дълбоко и да получат много повече детайли от преди, както и да правят 3D визуализации, които са от голяма ползва за по-доброто разбиране на тези хора, коментират специалисти.
Осемте мумии са от Судан и Египет и обхващат период от време между 3500 г.пр.Хр до 700 г.сл.Хр., което означава че това са тела от Египет преди династиите и след поглъщането му от Римската империя. Мумиите са съвсем правилно мумифицирани, което, според обясненията на Тайлър, включва изваждане на мозъка през носа, както и на другите вътрешни органи, докато други тела са били запазени просто чрез погребване в пясъка.
В изложбата всяка мумия ще има свое отделно място. Посетителите ще могат да видят снимките, направени чрез скенера, които надникват отвъд ковчезите, превръзките, кожата и вътрешността на тялото, както и да видят артефакти, свързани с всяка една от личностите в тях.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар