Групата на социалистите и демократите няма да подкрепи резолюцията на Европейския парламент за Украйна, която ще бъде гласувана по-късно днес в Страсбург в навечерието на започващите в Женева преговори ЕС-САЩ-Русия-Украйна, съобщи Ивайло Калфин.
"Преценихме, че ЕНП, Зелените и либералите, които са съвносители на документа, заемат много крайна позиция, зад която не можем да застанем", каза българският евродепутат след заседанието на групата. Социалистите имат възражения срещу използвания в проектодокумента език, който според него напомня "най-острите моменти на студената война".
"За мен най-същественият недостатък на тази резолюция е че тя призовава за налагане на мерки, които не са осъществими. Това олекотява позицията на ЕС", каза Калфин. Пред парламентарната група той се позова на искането за незабавни икономически санкции, които според него не могат да се наложат, тъй като липсва съгласие между държавите членки. Няма и оценка на ефекта от санкции върху европейската икономика, чието възстановяване от кризата е още твърде крехко.
Евродепутатът е възразил и срещу искането за спирането изграждането на газопровода "Южен поток". По думите му "Южен поток" не увеличава зависимостта от руски газ, а дава алтернативен път за доставката му. "България вече се е парила от спирането на кранчето през Украйна, затова е от наш интерес да има и друг път, през който да се доставя газ", допълни той.
Калфин добави, че България би трябвало да подкрепи създаването на европейски енергиен пазар, както и да поднови позицията си за общо договаряне от страна на ЕС на условията за доставките на руски газ, която е поддържала по-рано. "Спирането на доставките на газ от Русия за Европа не е реалистично, а за България то би означавало и значително поскъпване на горивото от други източници", смята той.
Европейският парламент трябва да гласува резолюция, че газопроводът "Южен поток" не трябва да се изгражда. Документът обобщава позициите от дебатите в сряда за натиска на Русия върху съседни страни и действията ѝ за дестабилизация на Източна Украйна.
Голямо мнозинство от евродепутатите поиска разширяване на персоналните санкции срещу руски представители и готовност за преминаване към общи - икономически. Някои от тях изразиха мнение, че заради действията си в Украйна Русия заслужава истинска икономическа и финансова блокада.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар