Бразилският парламента одобри закон за гарантиране на сигурността на интернет, изработен след скандала, в който президентът на страната Дилма Русеф се оказа обект на шпионаж от страна на САЩ.

Законът предвижда принципи, гаранции, права и задължения за ползвателите на интернет, както и на доставчиците на интернет услуги, се посочва на сайта на горната камара на парламента. Преди Сенатът да даде зелена светлина на закона, той бе приет от долната камара. Сега предстои да бъде подписан от президента.

"Законът е инструмент за свобода на словото, неприкосновеността на личния живот и зачитането на човешките права", заяви Дилма Русеф.

От материали на бившия сътрудник на разузнаването на САЩ Едуард Сноудън стана известно, че САЩ, заедно с Канада, са следили телефонните разговори и електронната поща на бразилски служители, включително на президента Дилма Русеф, а също са осъществявали промишлен шпионаж спрямо бразилския нефтен гигант Petrobras.

През ноември миналата година Бразилия стартира проект за създаване на свой собствен телекомуникационен спътник, който да гарантира сигурността на стратегическите комуникации. Държавната телекомуникационна компания Telebras сключи договор с компанията Embraer за проектиране и изграждане на такъв космически апарат. Сделката е на стойност 560 милиона долара, а изграждането на спътника за стратегически комуникации трябва да стане до 2016 година. /АФП