Страните от ЕС обмислят да затегнат санкциите срещу Русия във връзка с кризата в Украйна, но имат разногласия дали си струва да вземат на прицел антуража на президента Владимир Путин, предаде Франс прес, позовавайки се на дипломатически източници.

Дискусиите ще се проведат на равнище постоянни представители на 28-те страни членки в Брюксел. Те трябваше да се срещнат следобеда, за да обсъдят въпроса. След консултации със страните членки обаче е била отменена предвидената за петък извънредна среща на външните министри от ЕС.

В понеделник ЕС добави 15 имена на руски и проруски украински представители към списъка си с лица, подложени на санкции.

„Някои страни искат да се стигне по-далеч без отлагане, за да се увеличи натиска върху Москва“, съобщи дипломат.

Лондон предлага нови санкции да бъдат насочени към малка група лица, имащи най-тесни връзки с Путин и правителството, показва документ, предаден на представителите на страните, до който АФП е получил достъп.

Великобритания, Полша и балтийските страни настояват за по-голяма твърдост.

Много страни, особено от южните части на Европа, са по-колебливи и предпочитат диалог с Москва, докато Франция и Германия заемат междинна позиция.

Поради тези разногласия „дискусиите са сложни“, заяви дипломат.Досега обаче ЕС успява да поддържа единство около стратегията за постепенно налагане на санкции, която в момента е във фаза 2, налагане на насочени санкции.

Дипломатическата служба на ЕС води паралелно консултации със страните членки за мерките, които може да се вземат във фаза 3, ако ситуацията в Украйна се влоши още. Фаза 3 предвижда налагането на икономически санкции срещу Русия.

ЕС е готов да окаже икономическа помощ на Украйна съвместно с Международния валутен фонд (МВФ), заяви в Прага председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от Ройтерс.

„Разбира се, нужно е обхватно споразумение с МВФ, но ЕС е готов да даде макрофинансова помощ в рамките на цялостния пакет. Имаме готовност да подкрепим Украйна“, каза Ван Ромпой след среща с чешкия премиер Бохуслав Соботка.

За решаването на кризата в Украйна по политически път е необходим истински диалог между Москва и Киев, отбеляза председателят на Европейския съвет.

Той заяви, че все още не е постигната деескалация на напрежението в Украйна въпреки договореностите от четиристранната среща в Женева.

„Насилието и беззаконието в Източна Украйна трябва спешно да се прекратят. При отсъствието на какъвто и да било напредък в уреждането на кризата чрез преговори ЕС ще поддържа, а при необходимост и ще увеличи, натиска над Русия“, заяви Ван Ромпой.

 БТА