В Плиска идват годишно 30 000 туристи, а в Царевец, където е реставрирано всичко, идват 800 000. С паметници на основи никого не можеш да привлечеш. Това каза пред ШУМ.БГ днес в Плиска директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
“Шуменският окръг е много гъсто населен с паметници и при добър мениджмънт те могат да носят много прилични доходи. За съжаление, както навсякъде в страната, нашите паметници, с които се хвалим в Европа, че сме на трето място, са дошли до нас в руинирано състояние, затова трябва да се реставрират, за да има хората какво да видят”, каза той.
Според историка въпросът трябва да се реши на държавно равнище и не парите са основният проблем. “В Плиска може да реставрираме Голямата базилика, вътрешният град, крепостните стени, това важи и за Шуменската крепост, където слава Богу има известни реставрации, макар и недовършени”.
Днес проф. Божидар Димитров бе удостоен със званието Почетен гражданин на Плиска.
ШУМ.БГ
Коментари
Миксера
Специално пък Царевец е като декор на евтин филм за средновековието - тотален отврат и пълна помия, никога няма да си заведа детето там, за да гледа до колко е възможно да се осере историческа забележителност!!!
Преславянка
Много ми хареса изречението на Божидар Димитров " С паметници на основи туристи не се привличат".Замислиха ли се над тези думи управниците на Шумен, Нови пазар и Велики Преслав? Не ги ли е срам, че на територията на област Шумен има толкова много исторически и археологически обекти, а нищо не е мръднало за толкова години(пък дори и с европейски средства).Как можаха в Самоковско до едно село, което не е било столица като Плиска и Велики Преслав, да вдигнат цяла крепост с европроект и да получат цели 5 милиона?Цари мали град привлича туристи, а тук двете стари столици бледнеят пред тази крепост. Цяло покръстване на един народ, толкова много ханове и царе живяли и разширявали държава че да стигнем до Златния век на Симеон.Това малко ли е , драги управляващи кметове и един куп назначени да работят по европроекти ? Във Велики Преслав няма кой да направи само една пътека от двореца до манастира, където е била Преславската книжовна школа. Нима този манастир не е интересен ? Там има повече за гледане отколкото при двореца.Много жалко.....
До Миксера
Ей, тъпанар, ти въобще стъпвал ли си на Царевец, че само плюеш? Току-що нарече 800 000 човека "отврат" и "помия". Писнало ми е от хора, които само се оплакват и не оценяват това, което другите са направили за тях. Писна ми вместо да се гордеем, че сме българи, да се оплакваме, да обсъждаме, да критикуваме и да плюем по труда и усилията на хората. Прост народ сме, ей.......Не си води децата никъде, милите, те не са виновни, че ще ги направиш тъпи чалгари и неграмотници, като теб! Не им разказвай българската история, ти не я познаваш! Лошото е, че четейки и останалите коментари, си давам сметка, че повечето са като теб. В такива моменти губя надежда, че България някога ще се оправи. Докато не си променим манталитета, все така ще сме.
Анонимен
Когато Божидар Димитров е учил история, някои много "компетентни" кухари тук даже не са били родени. По-добре от него едва ли има някой, който да знае историята. За съжаление наглостта и завистта нямат граници.
Миксера
Къв е тоя неграмотен селяндур дето ми се пъне без понятие да има от нещата? Селяко, Царевец е противно осран - това което е сторено там е всичко друго, но не и реставрация!!! Ако имаше малко понятие от тия неща щеше да потвърдиш и да дадеш съвет да се ходи до Трапезица отколкото Царевец, а в Търново има къде къде по-забележителни неща от Царевец - като се почне от стария град, мине се през къщата на Кольо Фичето и се стигне до църквата 40 мъченици, където е прочетена декларацията ни за независимост...... паметника на Асеневци, художествената галерия, която е била полиция навремето...... забележителности да искаш, които са много по-запазени, а не комерсиализирани, като Царевец!!!! Всичко друго може да съм ама чалгар не съм, тъпако!!!
запознат
Сега прочетох информацията и ми направи забележката за правописа на първия изказал се "Анонимен".Спомних си за един случай от преди повече от 30 г.Вървях по един от най-дългите булеварди "Владайско въстание"започващ от дивизията и стигащ до пожарната и забелязах,че има два вида табели поставени през годините.Едните с правилното "Въстание",а други с "ВъЗтание".Реших да се разходя до пожарната.Изумих се ,че открих и трети вид табели с название достойно за Гинес."ВъЗСтание"!!??И трите вида бяха стабилни,емайлирани според стандарта.Мислех да се върна да взема фотоапарата и да ги снимам и ги изпратя на "Шуменска заря",но се отказах.Сега не съм проверявал,но мисля ,че всичко е наред.А колкото за неволна грешка в сайт,тя не е толкова фатална и дълготрайна и материална,както при табелите.
интернет
Водих сина ми /8г./ на паметника "1300 г. България" и той възкликна: "Я! Трансформърс"... К`во да кажа - не знам...
Анонимка
Една такава дребна грешка винаги може да се поправи,но неграмотноста на българите за цял живот няма да се оправи.Много жалко!