Шуменска област падна с едно място назад в националната класация по доход на домакинство. 2013-та шуменецът е получавал 4333 лв, което е с 481 лв по-малко от средното за страната. Данните бяха изнесени на пресконференция на Териториалното статистическо бюро.
През 2012-та по среден доход на лице от домакинство областта е била на 11-то място, а сега е на 12-то. Най-добре са в София, а най-зле - в Търговище и Сливен.
„Основният източник на доход продължава да бъде от заплата. „В номинално изражение доходът на домакинствата от работна заплата в област Шумен се намалява, а в страната се увеличава. През 2013-та година домакинствата от областта разполагат средно на лице с 1 978 лв, получени от работна заплата, докато през 2012-та тези средства възлизат на 2 061 лв, т.е. доходът от работна заплата намалява с 4%“, каза директорът на ТСБ Атанасула Настева.
Пенсиите са вторият по значимост доход за шуменци. „Отчитайки влошената възрастова структура на населението и неговото застаряване, може да се очаква, че и занапред те ще са основен източник на средства за много домакинства, особено в селата. Пенсиите формират 29.2% от общия доход средно на лице в областта“, каза още директорът на местната статистика.
Тя обясни, че е характерно за бедните общества да дават по-голямата част от средствата си за храна. Тревожен факт за областта е също, че само за една година разходите за здравеопазване са скочили с цели 22,6%.
От друга страна пък, делът на разходите за свободно време и култура е паднал до 2,6% от общите разходи. В абсолютни стойности това означава, че шуменецът през 2013-та е дал за това 101 лева - точно два пъти по-малко от средните 202 лв за страната.
От 2007-ма насам има и трайна тенденция на нарастване на потреблението на алкохол, каза Настева.
ШУМ.БГ
Коментари
Zakurra Mafanetti
В тая жалка държава всеки разбира от всичко и знае как да го направи но страната затъва все повече, визирам и по-горните коментари!какъв е тоя феномен да притежаваш толкова голям мозъчен капацитет а страната да тъне?
Анонимен
За кака донка сте прави, тя вънаги е минавала по тънката линия на всички партии, сега гласа и не се чува-както винаги. Целта и е само да и идват депутатски заплати и да се пенсионира. Иначе е вярно, че ние герберите изпихме бирата на БКП, защо не, иначе само те ще я изпият.
Анонимен
до ръждясалата тел,
абе морук, обичнитети комунисти до сега са изтеглили заем в размер на 5 милиарда евро, правиш ли сметка кой ще изплаща заема.
удоволствие ли ти доставя когато някоя дебела кака те обслужва на развален български в някое учреждение.
хубаво ли тие по цял ден да вият високоговорителите на минаретата, струва ми се, че си леко умственно изместен
жггш
Турците да спрат да говорят турски по улиците и може да се възроди града и те ще са по добре
Това е истината, пийнете
Уведомяваме ви,
че от средата на 2013 година до момента всяко четиричленно семейсто живущо в България е натрупало задължения от 842 лева
П р о с т а С М Е Т К А :
Задължения на БЪЛГАРСКИЯ ЕНЕРГИЕН ХОЛДИНГ
2009 (правителството БСП, ДПС, НДСВ): 60 милиона 40 лв на семейство
2013 (правителството ГЕРБ) 3 милиона 2 лв на семейство
2014 (правителството БСП, ДПС, АТАКА) 1700 милиона 842 лв на семейство
Задължения на БЪЛГАРСКИЯ ЕНЕРГИЕН ХОЛДИНГ са задължения на данъкоплатците, на всички нас.
Поздравявам всички пенсионери – те не плащат.
И тяхното го плащат децата им.
GLASUVAM SAS N:18
ако искате някаква промяна вав нашия град трябва да гласувате за герб!
* Коментар транслитериран от системата
3 6Когато ГЕРБ управляваха
Когато ГЕРБ управляваха, Шумен, въпреки, че пак си беше червен, беше по-добре.
Тия крадци сега и пари за пътища не дават , само крадат.
Анонимен
Гласувайте за герб,ако искате да я няма България.
Psychonaut
Да си кажем направо ,че оправяне няма да има... Спасявайте се !!! Бягайте на далеч !!!
Новите българи са циганите и бъдеще НЯМА !