На 15 май 2014 г. /четвъртък/ от 19,05 ч. в концертна зала „Проф. Венета Вичева” под диригентството на Станислав Ушев шуменският симфоничен оркестър ще отбележи с тържествен концерт своята 60 годишнина.
Солист на концерта ще бъде известната пианистката Пламена Мангова, изградила международна кариера от Европа до Токио, Южна Корея и Санкт-Петербург.
В концертната програма ще бъдат изпълнени: Празнична увертюра от Веселин Стоянов, Концерт за пиано и оркестър № 1, си бемол минор от Пьотр Илич Чайковски, Симфонична сюита “Шехеразада” от Николай Римски – Корсаков.
Държавният симфоничен оркестър в Шумен е създаден през 1954 г. Първият му концерт е дирижиран от шуменеца Васил Стефанов, със солист Панчо Владигеров. Ръководството на оркестъра се поема последователно от Иван Вульпе, Никола Казасов, Филип Ламбев, Илия Темков, Димитър Караминков, Врам Чифчиян. Измежду видните гост-диригенти личат имената на Саша Попов, Добрин Петков, Константин Илиев, Влади Симеонов, Васил Казанджиев, Емил Табаков.
Концертната дейност на шуменския симфоничен оркестър е богата, освен в страната, града и региона с успех преминават гастролите му в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.
Сътрудничи в ІІІ тур и лауреатските концерти на Международния и Националния конкурс за пианисти и цигулари “Панчо Владигеров”. Периодично провежда майсторски диригентски курсове и семинари с международно участие. Има записи в Златния фонд на Българското национално радио, Българската национална телевизия, Радио Шумен. Носител е на високи национални отличия и награди.
Днес ръководител и диригент на Държавна Филхармония – Шумен е Станислав Ушев. Респектиращото професионално ниво на Държавен симфоничен оркестър - Шумен, доказан с изпълнения на значими творби от всички жанрове и епохи на световния симфонизъм, привлича интереса на български и чуждестранни композитори към премиерни изпълнения на техни творби.
ШУМ.БГ
Коментари
шуменка
Шумен трябва да има концертна зала. Чиста, климатизирана, с добра акустика, със съблекални /гримьорни /, с помещения за инструменти и всякакъв реквизит, с уютни кътчета ... Неприемливо е изпълнителите за мръзнат в официалните си дрехи, неприемливо е да няма къде на спокойствие да се приготвят за сцената. Сега, като организират конкурс за певци, в градинката пред читалището ли ще се преобличат ? Зала е необходима и за Филхармонията, и за хоровете, и за школите по изкуства, и за училищата ... Нашите градски управници все на селски мероприятия наблягат: навън, на мегдана, с гюрултия и неседяща, разсеяна публика.