Унгария осъди висш член на комунистическата партия на пет години затвор, съобщи "Ройтерс". 92-годишният Бела Бишку беше обвинен във военни престъпления за разстрел на цивилни протестиращи по време на въстанието през месец ноември 1956 г.

Бишку е първият осъден висш комунист, откакто правителството на Виктор Орбан въведе закон, който позволява повдигането на дела за престъпления, извършени след въстанието против комунистическото управление.

Повече от две десетилетия след падането на комунизма Бела Бишку беше обвинен заради участието си в комитет на комунистическата партия, който според унгарската прокуратура е наредил разстрела на цивилни по време на протести в Будапеща и Салготарян през зимата на 1956 г., в които умират десетки хора.

Съдът в Будапеща осъди Бишку на пет и половина години затвор. Прокуратурата заяви, че ще обжалва решението, понеже  обвинението иска доживотна присъда.

"Бела Бишку беше признат за виновен за военни престъпления като поръчител на убийство на повече от един човек", заяви съдията по делото. Бишку отказа всички обвинения, а адвокатът му каза, че присъдата ще бъде обжалвана.

Въстанието от 1956 г. е първата голяма заплаха за властта на Москва в Източна Европа. По време на бунта са екзекутирани стотици хора, а в затвора влизат десетки хиляди.

Бишку беше обвинен и в публично отричане на престъпленията на бившия комунистически режим и незаконно притежание на амуниции. При претърсването на къщата му бяха открити 11 ловни патрона.

В писмените си показания Бишку заяви, че не е давал заповед да се протестите да се разпръскват със сила. Според адвоката му доказателства няма, а присъдата е силно политизирана.

Осъденият заема поста министър на вътрешните работи между 1957 и 1961 г., и според прокурора по делото заедно с други комунисти е ползвал народната милиция за наказателни акции след въстанието с цел затвърждаване на властта на комунистическата партия.

"През този период няма повече сблъсъци. Хората обаче все още не се бяха подчинили на новата власт. Обвиняемият и неговите съучастници са искали да подчинят бунтовниците и са успели с помощта на въоръжена милиция", заяви той пред съда.

Прокурорът заяви, че въпреки че няма доказателства за издаването на заповед към милицията да стреля по протестиращите в Салготарян, налице е била "идеологическа заповед да се стреля" и милицията е имала усещане че има право да ползва сила.

Адвокатът на Бишку заяви, че милицията не е получавала заповед да стреля по демонстрантите. "Ситуацията е такава, че сред изчетените няколко хиляди страници документи няма решение на комитета, според което трябва да бъдат произвеждани изстрели срещу невъоръжена тълпа", каза той пред съда.

dnevnik.bg