Сърбия поиска помощ от Русия, ЕК и Словения заради големите наводнения и "катастрофалрното положение", както го определи премиерът на страната Александър Вучич.

Броят на жертвите нарасна на пет души, а над 700 са евакуирани. Извънредно положение е обявено в над 20 града и общини в Сърбия. Без ток са над 100 000 домакинства, а в 400 училища няма занятия.

"Това е истинска катастрофа. Веднага ще обявим извънредно положение на територията на цялата страна", каза сръбският премиер Александър Вучич.

Извънредното положение ще бъде обявено до края на деня. Републиканският щаб за извънредни ситуации прие доклад, в който се казва, че правителството в Белград трябва да обяви извънредно положение.

В Белград ще се проведе извънредно заседание на правителството по този въпрос. "Ще бъдат използвани всички сили и средства за премахване на последствията от това природно бедствие. Това е най-голямата катастрофа, която някога се е случвала. Никой не може да се бори срещу водата и огъня и поради тази причина трябва да спасим живота на хората", каза Вучич.

Местния институт по хидрология и метеорология съобщи, че нивото на реките на територията на цялата страна продължава да се увеличава. Оттам предупреждават, че валежите ще продължат през целия ден. Движението по главния път, свързващ Белрад със северозападната част на страната и Черна гора, беше прекъснато заради наводненията и рухването на скали. Движението на влакове към Черна гора (югозапад) и Ниш (юг) също беше прекъснато по същите причини.

В Босна и Херцеговина властите обявиха състояние на природно бедствие заради наводненията. Извънредно положение беше обявено в редица области, най-вече в централната и североизточната част на страната, където придошлите реки предизвикаха значителни наводнения след най-проливните дъждове от 120 години насам. Най-засегнати са Сараево, Зеница, Биелина и Тузла. Стотици къщи бяха изолирани или наводнени.

Река Миляцка, която преминава през босненската столица, вчера излезе от коритото си и наводни голям район с жилищни сгради и земеделски земи. Гражданска защита и пожарникарите снабдяват с храни и лекарства семействата, които не могат да напуснат домовете си, съобщиха властите.

В област Зеница тече евакуация на застрашени хора и добитък, информират местните медии. В Сараево около 3500 домакинства останаха без ток. Движението по много наводнени пътища беше прекъснато. Хеликоптери на армията се намесиха в Маглай, за да спасят населението.

В Хърватия метеорологичната служба Метеоаларм издаде предупреждение за почти цялата страна заради поройните дъждове и появата на бури. В северозападната и източната част на страната е обявен червен код, най-високото ниво на тревога. Още от снощи силни бури имаше в Сплит, Макарска, Трогир и Комижа.

Червен код е обявен и в Северозападна Словения, а в останалата част на страната в сила е оранжев код. Изключение е Югозападна Словения, където няма бури, съобщават местните медии. Вятърът създаде проблеми, но най-силни ветрове със скорост над 100 км/ч се очакват този следобед и утре сутринта. Червеният код в Северозападна Словения е обявен заради буря, която може да застраши живота на хората. В Марибор местните власти съветват жителите да не се задържат в парковете, а автомобилистите да не паркират колите си под дървета. /БГНЕС