В Брюксел пред Европейския парламент (ЕП) и телевизионните камери в четвъртък вечерта се проведе един от най-важните дебати за председател на Европейската комисия. Досега номинирането на председател на Европейската комисия беше правомощие на европейските ръководители. Вероятно следващият председател на Комисията ще бъде избран чрез споразумение между двете големи доминиращи семейства в Европейския парламент – социалисти и консерватори, но пред ЕП в четвъртък вечерта застанаха петима души.

Дебатът бе замислен като серия от блиц отговори по различни теми на представители на различни политически течения в Европа.

Директно от Брюксел милиони европейски зрители можаха да проследят дискусията, която заради регламента изглеждаше по-скоро като поредица от послания, отколкото като задълбочено навлизане в проблемите. Но дори и в този формат участниците успяха да оцветят своето представяне.

Те бяха: кандидатът на социалистите Мартин Шулц; кандидатът на либералите Ги Верхофстад; кандидатът на консерваторите Жан-Клод Юнкер; представителят на европейската левица Алексис Ципрас и Ска Келер от европейските "зелени".

Ги Верхофстад: Ние се намираме на кръстопът, Ние трябва да направим избор към националната държава, или да тръгнем напред, да направим една по-интегрирана Европа. Смятам, че изборът е ясен - ако искаме да решаваме проблемите като климатичните изменения, като безработицата, като недобри финансови решения, които идват от други части на света, имаме нужда от един силен ЕС, който може да защити своя модел от нападки от страна на Китай, на Индия Европа има възможност да върне суверенитета на гражданите си.

Алексис Ципрас – кандидат на партията на Евролевицата. Аз съм от Гърция – която бе избрана от ръководещите ЕС за опитно зайче, обект на тяхната политика на икономии. Никой в ЕС нежелая към него да бъде прилагана такава политика. Днес се обръщам към онези, които представляват партии, управлявали до момента. Гърция е пример за гръцка трагедия Искаме да отправим послание, партията на европейската левица ви призовава към активност, за да сложим край на политиката на икономии.

Жан-Клод Юнкер: Бих искал повече солидарност в Европа. Да сложим край на разделението между юга и севера. Искам консолидирани обществени финанси, но растежът да бъде в центъра, не бива да харчим повече, отколкото имаме. Разбира се ние имаме нужда от свободен пазар, но и да спазваме европейските норми. Мисля, че трябва да имаме енергиен пазар, независим от Русия. Искам Европа да бъде голяма и заедно с това да бъде скромна. Ако Европа се занимава с дребните неща ще се натъкне на сериозни проблеми.

Кандидатът на социалистите Мартин Шулц: Живеем в една Европа, в която данъкоплатците плащат сметките на спекулантите. Те не плащат данъци, а данъкоплатецът трябва да покрива сметката. Живеем в ЕС, в който 6 милиона младежи са безработни. Милионите безработни младежи заплащат с бъдещето си за криза, която се предизвика от други. Затова искам ЕС който е справедлив, който слага интереса на европейския гражданин на първо място. Искам ЕК, в която има равенство на половете. Трябва да не се допуска да не не се плащат данъци, младите хора трябва да получат нашата подкрепа.

Ска Келер – Зелена партия: Вие ще решите накъде ще поеме Европа. Зелените предлагат алтернативна Европа, която се грижи за гражданите, а не толкова за банките. Нека реализираме европейската мечта, нека не поставяме никого в изолация, нека работим активно за справяне с измененията в климата. Предлагам ви една Европа на солидарността, демокрацията, на гражданите.

След първите встъпителни думи водещият постави заглавието на първия блиц - проблеми на икономиката.

Келер от Зелените отново постави въпроса за младежката безработица. Тя иска младежката безработица да се преодолее чрез устойчиви работни места, които се създават ако икономиката е по-зелена, по-устойчива. Младите хора не причиниха тази криза, каза тя.

Алексис Ципрас: Ако продължим да реализираме икономии в огромен размер, няма да решим проблема с безработицата. Бяха заложени милиарди за спасяване на банките. За да се справим с този проблем е необходимо ново стимулиране по пътя на растежа. Трябва да се справим със социалната изолация.

Шулц: Гръбнакът на икономиката са малките и средните предприятия. Те нямат средства, банките спекулират, а не влагат в този бизнес. Добре е да има програма за подпомагане на малките и средните предприятия. Те ще имат привилегировани условия, ако подпомагат този бизнес.

Юнкер: Не може да има растеж без стабилни и солидни обществени финанси. И дисциплина. Но и за младите - стабилни, сигурни работни места.

Ги Верхофстад: Това са стари рецепти, които не проработиха. Ако продължим да ги прилагаме, ще получим нови дългове. Нужен е нов подход към идеята за вътрешния пазар на Жак Делор. Искам нов път на интеграция на пазарите – капиталови, банкови, цифрови, далекосъобщителни, така както Делор успя през 1985 г.

Келер: Строгата бюджетна дисциплина влошава нещата. Трябват работни места с високо качество, а те идват само ако инвестираме в зелени работни места. Ние го предлагахме, но нито социалдемократите, нито консерваторите ни подкрепиха.

Ципрас: Най-напред искам да кажа, че идеите на Ги Верхофстад са стари и те доведоха до кризата и американския балон, които ни докараха до сегашното състояние. Трябва край на рецесията, на икономиите, на параноята, свързана с дълга. Да видим какво стана в Германия през 50- те години - огромна част от дълга бе отписан и ако не направим това стигаме до рецесия и депресия.

Шулц: Комбинация от бюджетна дисциплина и растеж. Не се постигна тази цел. Държавите губят по 1 милиард от укриване на данъци, трябва да говорим и за приходната част на бюджетите. Трябват инвестиции.

Въпрос: Ако погледнем 5 години назад – по същия начини ли щяхте да подходите?

Юнкер: Всички вървяхме в една посока, защото бюджетите не го позволяват, защото сме натрупали дългове, онези които искат инвестиции и растеж, трябва да сложат в ред публичните финанси.

Верхофстад: Освен бюджетна дисциплина има необходимост от нова стратегия за растеж – това означава без нови заеми, трябва по-интелигентно да се направи всичко. Ние сме огромен пазар. Ето в САЩ "Епъл" има иновация и отива да говори с четирите големи оператора и този продукт се разпространява. И ние трябва да постигнем това, а сега европазарът е разкъсан.

Срещу панацеята на икономиите, Келер посочи за пример Испания, която преди кризата имаше бюджетен излишък, но въпреки това спасяването на банките бе отново възложено на хората. Трябва да сложим край на спекулативните спасявания с парите на хората – банките да не се спасяват с парите на гражданите, казва Келер.

Водещ: Социалните мрежи реагират, тази тема се обсъжда , много хора обвиняват банките Ще бъдат ли регулирани банките?

Келер: Да трябва да си предвидят собствени средства, това вече е уредено в еврозаконодателството, тряба да бъде уредено спестяванията на възрастните хора да не отиват за спасяване на спекулативните рискове. Трябва да намалим размера на бонусите за банкерите.

Ципрас: Верхофстад оказа подкрепа за спасяване на банките, в резултат на което дълговете ще се плащат от поколения наред. Сега пак се търсят решения по същата катастрофална логика. Ние обаче искаме банките да бъдат поставени на здрава основа. По този начин те ще намалят дълговете.

Шулц: Част от държавите не задлъжняха, затова регламентирането е важно, трябва да има по-голям контрол, отговорността да бъде по-голяма.

Банките трябва да бъдат принудени да поемат отговорността за бедствието което създадоха в Европа.

Жан Клод Юнкер: Бих искал да не губим време в дискусии за промени. Секторът, банковият сектор, бе реорганизиран. Банките бяха спасени, за да защитим служителите в малките и средните предприятия, за де не се срине системата. Ние инвестирахме над 300 милиарда (евро). Практикувахме кейнсиаската политика от самота начало, а не както се случи по време на кризата през 30-те години на XX век.

Ги Верховстад: Според мен това е дин добър пример за повече Европа. Трябва да се направи разлика между инвестиционни банки и банки за населението. Проблемът в Гърция бе не в банките, а в партиите. Те продължават да финасират партиите. Ципрас, вашата партия също бе финансирана от обществените банки.

Ципрас отговори, като посочи, че партиите на Шулц и Юнкер са основни виновници за кризата. Лекарството разболя повече пациента.

Юнкер: Тъй като говорим за Гърция. Аз направих всичко, за да може Гърция да остане в еврозоната, но нека няма спекулации за Гърция. Всичко възможно направихме Гърция да остане в еврозоната.

Водещ: Въпросът е за разочарованието сред гражданите. Обяснете защо трябва да останат държавите в ЕС?

Келер: Нека се вслушат в Европа. Възползвайте се от тази Европа - тя е ваша, направете я по-добра.

Ципрас: Евроскептицизмът нараства – най-големите виновници са големите три партии, те са виновниците за евроскептицизма. Хората искат алтернатива. Трябва да запазим Европа, но да я променим в естеството й. Тя ще бъде привлекателна ако е равнозначна на положителни неща, а не само на болки и страдания.

Шулц: Не зная дали тези които слушат са убедени, че имаме нужда от повече Европа. Мисля, че те чакат повече Европа да постави техния интерес на първо място. Ние търсим отговорност за миналото. 96% от хората живеят с 1000 евро на месец и когато ние говорим за милиони и милиарди – не го чувстват близо до себе си.

Юнкер: Вярно е, че говорим за милиарди, но харчим милиарди, които нямаме. Ако искаме да имаме договор за свободна търговия със САЩ - ще се повишат доходите. Мисля, че европейският проект ще спечели, ако имаме този договор.

Верхофстад: Трябва да кажем, че ако се върнем обратно към националните валути, това ще бъде бедствие. Задайте въпроса кой ще плати сметката. Не зная дали си спомняте, но Италия правеше девалвация на всеки две години. Връщането назад е срещу личния интерес.

"Зелената" Ска Келер излезе с контрааргумент срещу Юнкер, който подкрепя споразумението за свободна търговия със САЩ:

Споразумението за свободна търговия със САЩ е една от причините , че се губи доверието. Днес хората демонстрираха мирно по улиците на Брюксел срещу това споразумение – и какво стана – бяха арестувани. Ние сме срещу тайните задкулисни разговори, които се водят за това споразумение.

За насилието в Украйна, отношението към Русия

Ги Верхофстад цитира известният противник на Путин - шахматиста Гари Каспаров - който казва, че не трябва да се оставя диктаторът да бъде възнаграден. Прекалено меки сме към Русия и Путин. Трябват санкци срещу най-близкото обкръжение на Путин.

Ципрас: Със съжаление отново се прилагат инструменти от Студената война. Не можем да излекуваме раната по пътя на санкциите, необходим е диалог. Не бива да приемаме, че неонацистите надигат глава в европейска държава. Като спазваме законността не бива да има военна намеса нито от Русия, нито от НАТО.

Келер: Има нужда от диалог, има нужда да покажем, че няма да приемем стъпките на Путин. Санкциите са правилни, но трябва да говорим и за оръжията, които се изнасят от държави-членки за Русия. Ние зелените винаги се борим за енергийна независимост. Да инвестираме във възобновяемите източници.

Юнкер иска по-силни санкции, които трябва да бъдат насочени срещу финансовия сектор на Русия. Ние не водим война, но трябва да водим диалог и да кажем на Путин, че поведението му е неприемливо.

Шулц: Трябва да бъдем честни, има огромен риск от гражданска война. ЕС не е военна сила. Имаме нужда от обща стратегия - да подкрепим държавите-членки, особено ако са на изток и са застрашени от енергийни рестрикции от страна на Русия.

Водещ: Някои региони искат да са независими държави

Ги Верхофстад: ЕС не бива да участва в тези процеси, това са въпроси, които трябва вътрешно да се решат. ЕС не би следвало да се намесва. Не можем да градим ЕС без да се чуе гласът на гражданите, на референдумите. Във всички случай ЕС не трябва да играе отрицателна роля, както я изигра г-н Барозу през изминалите месеци и седмици.

Ципрас: Европейската левица уважава правото на самоопределение, но смятаме, че национализмът не може да доведе до положителен резултат. Не смятаме, че трябва да покрепяме промяна на границите. Напълно възможно е да се предвиди предоставяне на правомощия и по-голяма степен на автономия. Украйна е мост между Русия и Европа. Тези групи трябва да решат дали да вървят към федерализма и по пътя към мира.

Келер: Ако те решат да станат независими, аз ще ги приветствам в ЕС

Юнкер: Не е мъдро да се намесваме в този дебат. Но във всеки случай да се спазват националните конституции.

Шулц: Ние не сме федерална държава, а съюз, чиито членове са суверенни държави, както спомена колегата. Ще се състоят референдуми, ЕС не може да даде еднозначен отговор на въпроса. Ако Шотландия стане независима, ще приложим съответната процедура за приемане, но това не се отнася огледално и за други .

Миграцията – въпрос в правомощията на ЕС или на отделните държави?

Верхофстат: Имаме нужда от една добре заложена европейска политика, а и ние нямаме такава политика, имаме незаконна емиграция, защото нямаме уредена политика. Имаме нужда от политика – единна система за разпределение на отговорностите. Защо само няколко хиляди влязоха в Европа – това е скандално при тази ситуация в Сирия.

Ципрас: Странно е, че опитваме да решим глобален проблем. ЕС също участва в конфликти, които раждат емиграция. Не можем да допуснем Средиземно море да се превърне в гробище. Трябва разпределение на отговорностите.

Келер: Това е неприемливо, допускаме хора да умират в Средиземно море. Рибари спасяват хора, а "Фронтекс" не оказва помощ, онези които идват от Сирия и други държави с кризи идват тук, защото се нуждаят от нашата помощ. Нито една държава не прие да говори за тази емиграция

Юнкер: Ние имаме нужда от европейски закон за регламентиране на законната емиграция. Трябва да поемем ангажимент, държавите трябва да спрат да орязват бюджетите си, в противен случай бедните в Азия и Африка ще се качат на лодки и ще тръгнат насам. Трябва да инвестира в тези страни.

Шулц: Системата за законна емиграция съществува в САЩ, Канада, Австралия. И ЕС има нужда от система за спасяване на бежанци от военни действия или климатични изменения.

Въпрос: Трябва ли на обществени места да се толерират религиозните символи в ЕС, разпятието и забрадките?

Келер: Не мисля, че следва религиозните символи да бъдат регламентирани. Може да се разреши, но не бива това да бъде уреждано на общоевропейско равнище, много е важно личното право.

Ги Верхофстад: Не бива, когато говорим за свобода на религията и пресата, не бива да намесваме проблемите. В Испания се говори за аборти, мисля че трябва всички да прилагаме едни и същи ценности, свързани с неприлагане на дискриминация. Ето Орбан (премиерът на Унгария Виктор Орбан, бел. ред.) на всеки 5 минути сменя конституцията. Резултатът е малцинства с намалени права.

Юнкер: Задължително е да има европейско законодателство за борба с дискриминацията. Всяка нагласа заслужава уважение, Европа не бива да се намесва в местните традиции, имаме достатъчно задачи - детайлите да ги оставим на държавите – членки.

Ципрас: Смятам, че всяка една държава трябва да спазва първо конституцията си, да спазва правата на всички, трябва всеки да може да изповядва религията си, но като че ли хората се връщат стъпка назад – странно е да видим в Испания прокарване на закони, които забраняват абортите, например.

Шулц: Въпросът бе за религиозните символи. Всеки човек трябва да има право да дава израз на своите религиозни вярвания. Онези, които не вярват също да могат да покажат това, но общественото пространство трябва да е неутрално. Това съответства на принципа на забрана на дискриминацията. Трябва да избегнем връщане на консерватизма.

Въпрос: В цяла Европа на предишните избори гласуваха само 46%.

Келер: Не мисля, че хората не се интересуват от това, което се случва. Нека гражданите да имат повече право на власт. Демокрацията не е само гласуване, хората трябва да участват в начертаването на посоките и между изборите.

Верхофстад: Трябва да дадем на младото поколение други аргументи. Трябва да защитим правото на личен живот Срещу масовото подслушване на агенциите. Мисля, че бе добро това, което направихме с Гугъл, като искаме хората да имат право интернет да "ги забрави", а не да ге следи навсякъде.

Юнкер: Твърде често националните правителства се освобождават от отговорност. Ние трябва да обясним, че Европа отслабва, сега намалява и делът на населението. Ако нямаше ЕС, щеше да има войни, вътрешни кризи.

Алексис Ципрас: Най-големият дефицит в Европа е демократичният дефицит, гражданите не вярват, че могат да променят политиките. Държавните и правителствените ръководители вземат решения, които се харесват на Меркел.

Шулц: Защо имаше ниска избирателна активност на миналите евроизбори – имаше злоупотреби - използваха ги за (съчетаване с) общински избори. Сега има повече демокрация, повече сблъсък на мнения, имаме огромна безработица, избягване на данъци, парите отиват при спекулантите. Мисля, че ще върнем доверието у хората..

Корупцията в Европа?

Келер: Има твърде много лобисти в Европейските структури. Те се изпращат от една или друга компания да харчат милиони. Липсват лобисти в полза на гражданите. Тук се чуват лобистите, които имат милиони, за да окажат влияние върху взимащите решения. Това е проблем за ЕС, лобизмът не е пътят напред.

Верхофстад: Не можем да забраним лобизма, а корупцията, която той създава. Освен лобизмът и корупцията, основният проблем е липсата на субект, който да поеме отговорността. Проблемът е че ЕК е само като секретарка на ЕС.

Юнкер: Очевидно е че трябва да се регламентират лобистите и да се борим с корупцията и в държавите, и на равнище Европа. Всеки депутат трябва да дакларира контактите си, не бива да се допускат крайнодесни и крайнорлеви също да оказват влияние.

Ципрас: Корупцията е системно явление, особено в южната част на Европа. Европейското законодателство трябва да смаже корупцията. Смятаме , че укриването на данъци също трябва да бъде преборено.

Да вземем пример с Итарлия, където съдебната система се бори с мафията.

Шулц: Корупцията е явление на общоевропейско равнище, тук в парламента (ЕП) някои получават пари, за да прокарат определено законодателство. Корупцията не е проблем, който се решава с телефонен разговор между Меркел и Барозу. Трябва заедно да се борим срещу корупцията.

Келер: Да създадохме доброволен регистър, що за мярка е това, трябва да се преборим и срещу конфликта на интереси. Мисля, че Верфовстад имате какво да декларирате. Шулц, трябва да престанете да пречите на "Трансперънси интернешънъл".

Верхофстад: Аз съм прозрачен член на ЕП.

Дали някой ще прокара друг фаворит за председател на ЕК

Келер: Много е вероятно някой от нас да е следващият председател на комисията ЕК. Това е предвидено в Лисабонския договор. Ако бъде номиниран друг – това ще е тежък удар върху Лисабонския договор. Гражданите ще трябва да гласуват, не държавните ръководства.

Верхофстад: Немислимо е да стане така, че следващият председател на комисията да не е от тук присъстващите. В противен случай ще си играем игрички. Не е необходимо кандидатът с най-много гласове да бъде посочван от някого, правилата на парламентарната демокрация предполагат онзи, които има най-много гласове да излезе напред.

Юнкер също защити позицията, че бъдещият председател на ЕК трябва да бъде посочен от ЕП

Ципрас: Хората трябва да бъдат привличани към европейския проект, а не да бъдат отблъсквани. Едва ли някой смята, че следващият председател не се намира в тази зала. Политиките от миналото. Кой отговаряше за бедствената политика през последните години?

Шулц: Всеки ден по 20 пъти на ден трябва да отговарям на този въпрос. Държавните и правителствените ръководители могат да си правят това което искат при закрити врата, но отсега нататък председателят на ЕК трябва да бъде избиран от ЕП. Следващият председател на ЕК е един от присъстващите, и вие разговаряте в този момент с него.

Защо да гласуват за вас?

Келер: "Аз ще положа усилия Европа да постигне резултати за растежа и срещу промените в климата, за работните места.

Ги Верхофстад: Искам толкова много неща. Но основното е нуждата от лидери, това искат гражданите и работа, работа, работа.

Жан Крлод Юнкер: Аз искам Европа, в която да няма разделения, север - юг млади - стари, искам Европа която дава възможност да гражданите да се влюбят в Европа.

Ципрас: За една Европа сме, която принадлежи на своите народи. ЕП ще взема важни решения. Да сложим край на задкулисните споразумения. Трябва да прогоним Тройката от Европейските инститиции, ще предвидими и процедура по гарантиране на устойчивост на дълга

Шулц: Да отворим вратите и прозорците на европейския дом, Искам гражданинът да бъде поставен на първо място, да дадем шанс на младите в ЕС.

Единствената дама, кандидат за председателския пост в ЕК получи и правото да озвучи на финала общ призив на участвалите в дебата – за освобождаването на пленените в Нигерия 200 ученички: Говорим за Европа , но не трябва да забравяме хората, които страдат и другаде. Ние всички заедно участваме в кампанията "Да си върнем момичетата".

Дебатът продължи точно 90 минути.

Все още действащият председател на ЕК Жозе Мануел Барозу бе номиниран през 2004 г., по онова време консервативен премиер на Португалия тогава беше вторият избор след ветото на Лондон върху кандидатурата на Ги Верхофстад. Десет години по-късно ситуацията вече е различна. Европейските политически партии наложиха състезание между кандидатите. Избраникът ще бъде този, който събере подкрепата на мнозинство депутати в новия парламент. /БГНЕС