Имайки предвид предварителните резултати, швейцарците са отхвърлили на днешния референдум предложението в страната да бъде въведена минимална работна заплата от 4400 франка (3300 евро) месечно, каза днес пред швейцарското радио и телевизия Клод Лоншам от социологическия институт GSF. BERN.
Според него едва 30% от гласувалите на референдума са подкрепили искането на Обединението на швейцарските профсъюзи. Синдикатите искаха гарантирано почасово заплащане от не по-малко от 22 швейцарски франка на час.
Месечен доход от 4000 франка е около две трети от средната заплата на швейцарците и би станало най-високата минимална гарантирана заработка в света. По мнението на профсъюзите това ще защити хората, заети на нископлатени работни места, каквито в Швейцария са около 9% от наетите, или около 330 000 души. В страната минимални заплати получава хотелският персонал, продавачите в магазините за облекло и обувки.
"Хората на пълна заетост имат право да живеят благодарение на работата си, недопустимо е такъв човек да получава подкрепа от държавата, за да се издържа, заяви председателят на Обединението на швейцарските профсъюзи Паул Рехщайнер.
Противници на идеята си професионални организации, частният и дребният бизнес, осигуряващ две трети от работните места в Швейцария.
Швейцарците обикновено гласуват срещу предложения, които според тях биха могли да се отразят зле на успешната им икономика, коментират наблюдатели. Критиците на предложението за узаконяване на минимално заплащане предупреждаваха, че то може да навреди на конкурентната способност и да доведе до съкращаване на работни места.
Швейцарските избиратели, свикнали с редовните допитвания - референдуми и народни инициативи, които съставят основата на швейцарската демокрация, в по-голямата си част гласуваха предварително по пощата или интернет, но въпреки това изборните секции днес бяха отворени за два часа между 10.00 и 12.00 часа местно време.
Според статистиката на Федералната канцелария на Швейцария, от края на Великата френска революция през 1799 година от 1645 референдуми, организирани в света, почти всеки трети (или 591 броя) е бил в Швейцария.
в. Дневник
Коментари
9864
Прост народ. Не си знаят интереса.
Анонимен
Забележете,че против са работодателите.Като нашите са бедни,все нямат пари и все работят на загуба.В този свят частика трябва да изчезне щом не оценява труда на хората.А всъщото време си купуват скъпи коли.