Десетимата допуснати до втори тур на Международния конкурс за камерно пеене "Панчо Владигеров" продължават напред в трети тур. Това са мъжете Петър Димов, Алекс Аведисян, Пламен Димитров, Валентин Ватев и жените Мария Жекова, Доротея Доротеева, Цветомила Димитрова, Наталия Боева, Ралица Ралинова и Евгения Сидерова.
Третият тур ще се проведе утре, 21 май, в залата на читалище “Добри Войников”. Мъжете ще пеят от 17,30 до 19,10 часа, а жените от 19,30 до 22,15 часа.
Участниците ще представят вокален рецитал в рамките на не по-малко от 20 минути и не повече от 25 минути, съгласно изискванията на конкурсната програма. В рецитала на всеки от тях задължително трябва да бъде включен вокален цикъл или част от цикъл от Шуберт, Шуман, Дебюси, Равел, Мусоргски, Малер, Р. Щраус, Волф по избор и една песен от Панчо Владигеров.
Журито с председател Александрина Милчева и членове - проф. Павел Герджиков и Калуди Калудов, Томас Мозер /САЩ/, Елена Гаудасинская /Русия/, Калле Кантила / Финландия/ и проф. Хелена Лазарска /Австрия/ ще вземе окончателното решениe за класирането.
Журито:
Александрина Милчева прави своя дебют в ролята на Дорабела от операта „Това правят всички“ на Моцарт. Огромна роля за началото на кариерата й е Голямата награда на Международния певчески конкурс в Тулуза, Франция през 1966 г. Тя е член на творческия колектив на Националната опера в София от 1968, а през 1976 г. е поканена да се включи в състава на Виенската държавна опера, в който е една от водещите певици мецосопрани повече от 15 години. Изпълнявала е всички главни роли на сцените на Миланскат скала, Парижката опера, операта Ковънт Гардън.в Лондон, Виенската опера, Баварската държавна опера в Мюнхен, операта в Хамбург, Арена ди Верона, Театро Сан Карло в Неапол, операта в Барселона, театро Колон в Буенос Айрес, както и в оперните театри на Залцбург, Единбург, Москва и Сан Франциско.
Паралелно с кариерата си на оперен изпълнител, Александрина Милчева работи като педагог в продължение на 15 години, а през 1994 г. създава собствена музикална школа в София – Международна оперна академия „Сакра“.
Елена Гаудасинская е възпитаник на Санктпетебургската държавна консерватория държавна консерватория “Н.А. Римски-корсаков”, където завършва и аспирантура ри професорите Г.Л. Соколов, Е.Г. Шишко и Т.Л. Фидлер, с когото работи в продължение на 3 години като асистент. От 1992 г. преподава камерна музика и съпровод, а от 2000 г. е в катедрата по клавирен съпровод. Пианистката е един от водещите корепетитори на Санкт Петербург с интензивна концертна дейност в страната и чужбина, работи в тясно сътрудничество с известни певци и инструменталисти.
През 2003 г. е удостоена с наградата на фондация “Руско изпълнителско изкуство” за нейната концертна и педагогическа дейност, Тя е отличена и с дипломи за най-добър корепетитор на международния конкурс “Вердиеви гласове” в Бусето, на конкурса “Римски Корсаков” и на конкурсите “П. Ил. Чайковски” в Москва през 2002 и 2007 г.
През 2002 г. Елена Гаудасинская заедно със заслужили артист на Русия Сергей Словачевски – виолончело и Ренета Бахрах – цигулка, създават Трио “Ермитаж”, което концертира в Русия и чужбина. През 2003 г. тя е един от авторите на проекта и директор на ежегодния фестивал-конкурс “Три века класически романс” и конкурса за оперни певци “Санкт петербург” Член е на Руския театрален съюз, удостоена с почетно звание през 2006 г. “Заслужил артист на Русия”. От 2007 г. е ръководител на Катедрата по клавирен съпровод на Санктпетербургската държавна консерватория “Н. А. Римски-Корсаков.”
Хелена Лазарска е завършила специалност “Пеене” в Музикалната академия на Харков. Певицата е с изяви на оперните сцени в Европа, САЩ и Южна Америка. Има участия във фестивалите в Барселона, париж, Каракас, Авиньон, Прага, “Варшавска есен” и “Холандски фестивал”, като и многобройни вокални рецитали.
Певицата е била дълги години солистка на Силезката опера в Битом, Полша. Педагогическата й дейност е започнала в музикалните академии на Катовице, Гданск и Краков, където е била дългогодишен ръководител на катедра. През това време в продължение на десет години е била и член на ръководството на Академията по изящни изкуства във Варшава.
През 70-те години е работила като вокален консултант на Националните оперни театри в Краков и Гданск, а през 2007 г. е била вокален консултант по време на световната премиера на оперетата на Карол Шимановски “томбола за мъже” в операта на Краков.
От 1987 г. до 1991 г. е редовен професор в университета “Моцартеум” в Залцбург, а от 1991 г. до пенсионирането си – професор в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Като преподавател певицата е водила повече от 160 международни майсторски класа за певци и преподаватели по пеене в Европа, Азия и Южна Америка, била е жури в редица международни конкурси. Основател е на Международния фестивал за вокално изкуство “Ада Сари” в Нови Сонч, Полша, чийто художествен директор е и до днес.
Удостоена с отличия на Република Полша, наградена с Офицерския кръст на Ордена “Полония реститута” със златен медал Gloria Artist за голям принос в областта на културата.
Кале Кантила е роден в Оулу, Финландия. Той е музикален мениджър и основател на агенция за опера “Международни оперни артисти” - една от най-известните в Скандинавия и Германия. Агенцията е с представителства във Финландия, Италия, Германия, Естония и Франция.
Кале Кантила започва образованието си в Музикалната консерватория в Хелзинки, продължава обучението си в консерваторията в Цюрих и в Оперното студио към Консерваторията в Карлсруе.
Кантила първо е бил в състава на Театър Регенсбург, а след това и в състава на Държавната опера на Нюрнберг. Изявява се като гост-солист на Komishe Oper Берлин, държавните опери във Висбаден, Касел, Дармщат, Нюрнберг,и Карлсруе, в театър “Александър” в Хелзинки, в Националния театър в Манхайм, в операта на Вупертал. Участвал е в Шведския музикален фестивал, както и в оперния фестивал в Савонлина.
В репертоара си изпълнява редица оперни партии и много оперни роли, между които главна роля в оперетата “Паганини” на Ф. Лехар. През 2008 г. финландските телевизионни канали представят документален филм за кале Кантила.
Калуди Калудов завършва музикална академия в София като ученик на доц. Лиляна Жабленска. Дебютира на пловдивската оперна сцена в ролята на Алфред от операта на Верди “Травиата”. От края на 1978 г. е солист на Националната опера - София, на чиято сцена пее в продължение на 12 сезона.
Активната международна кариера на калуди Калудов започва през 1983 г. с “Реквием” на Верди в Лондон и ролята на Форесто от операта “Атила” на Верди във Виенската Щатсопера.
В Миланската скала има договор от 1985 г. Има успешни изяви в най-големите европейски оперни театри, както и в САЩ, Чили, Бразилия, Япония, Южна корея, Австралия. Калуди Калудов е единственият български оперен певец, който от 1994 г. е водещ тенор в програмата на Оперния фестивал в Савонлина, Финландия.
Многократно е участвал в спектакли с най-прочутите певци в света през последните 15 години и с диригенти като Зубин Мета, Клаудио Абадо, Чарлс Макерас, Рикардо Мути, Фабио Луизи и др.
Калуди Калудов има в репертоара си над 60 тенорови партии, внушителен е и концертния му репертоар, в чийто списък , наред с Реквиемите на Верди и моцарт, с Деветата симфония на Бетовен, са включени още и Stabat Mater от Росини и Дворжак, както и “Меса Глаголица” от Яначек.
През 1992 г. Калуди Калудов създава Оперния фестивал “Вива ил канто” в Чешин, Полша, на който е артистичен директор в продължение на 13 години.
Паралелно с изпълнителската си дейност през последните години той се занимава и с вокална педагогика. Организира майсторски класове в България, Румъния, Бразилия, Полша, Финландия. От 2003 г. е преподавател в Музикалната академия в Катовице, Полша, където защитава научна преподавателска степен – доктор.
Павел Герджиков е един от най-популярните и обичани български оперни певци. Той е режисьор и педагог с респектираща култура и неизчерпаема творческа енергия.
Роден е в Кърджали, учил е оперно пеене при Анна Тодорова и Илия Йосифов в ДМА-София, а от 1962 до 1963 г. е артист-солист на Софийската опера.
Певецът и ма дългогодишна и плодотворна кариера, през която е пресъздал десетки запомнящи се образи в над 100 роли от опери на Моцарт, Росини, Вагнер, Щраус, Донецети, Верди, Чайковски, Пучини, Мусоргски, Рахманинов, Стравински и др.
Познанията на Павел Герджиков в областта на музикалния театър и енциклопедичните му
музикални и литературни интереси подпомагат постановъчната му работа, началото на която е след 1980 г. Започва с постановки на учебно-оперния театър на НМА “Панчо Владигеров” и по-късно гостува на различни оперни сцени в страната и чужбина.
От 1972 г. преподава в НМА “П. Владигеров”, професор по актьорско майсторство и оперна режисура. Преподател е и в Нов български университет.
Павел Герджиков е почетен гражданин на Провадия за усилията, които полага за утвърждаване и съхранение на традициите на Националния конкурс “Светослав Обретенов” като председател на неговия организационен комитет от 1996 г. Носител е на редица държавни отличия, между които орден “Стара планина” и “Св. св. Кирил и Методий”.
Томас Мозер е роден в Ричмънт, щата Вирджиния, САЩ, където започва музикалното си образование. Учи в Richmond Profesional Institute, след това в Музикалния институт Къртис-Филаделфия, в калифорнийския университет в Лос Анджелис и в западната музикална академия в Санта Барбара. Ученик е на известния френски баритон Маршал Сингер и участва в майсторските класове на Лоте Леман и Жерард Сузей.
Певческият си дебют той прави в Грац, Австрия през 1975 г. От тогава е чест гост във всички големи опери по целия свят, сред които Баварската държавна опера, държавната опера в Хамбург, Немската опера в Берлин, Държавната опера “Унтер-ден-Линден” в Берлин, Операта Семпер в Дрезден, националната опера на Париж, Операта в Ница, Операта в Сан Франциско, Метрополитън в Ню Йорк, Кралската опера Ковън Гардън, Нов национален театър в Токио и др.
От 1977 г. е част от състава на Виенската Щаатсопера, където достига ранга Ehrenmitglied /почетен член/. Удостоен е с титлата Kammersänger от Виенската и Баварската държавни опери. Томас Мозер е известен с работата си като камерен и соло изпълнител. Пее като солист с водещи световни симфонични оркестри и под палката на най-известните диригенти.
Дискографията му е огромна, записвал е с всички големи звукозаписни компании.
Томас Мозер е бил вокален педагог в Академията за музикални и сценични изкуства в Мюнхен. Провежда майсторски класове по целия свят. Канен е за член на жури на много певчески конкурси в Европа.
ШУМ.БГ
Коментари
?
Защо толкова късно?
За да не ги слуша никой или защото никой не ги слуша?
Драгой Запрянов
Да ти таковам и коментара! Целият град е в афиши...
стефан
Тук, в Аборигенландия наистина са малко хората, които ги слушат. По света дават луди пари за да гледат опера. Тук на почит са Славуна, Маймуна, и други чалга-секс инструкторки. Каквито хората- такава и музиката....
?
До Драгой и Стефан
Езикът ви показва каква ви е културата. То на сегашните оперни спектакли по Европата не е рядко да се види гол певец и певица. И Александрина Пендачарска се разсъблече само по прозрачно воалче.