В самопровъзгласената Луганска народна република е било въведено военно положение, съобщи ИТАР-ТАСС.

Според агенцията от сутринта в района на градовете Рубежное и Лисичанск се водят боеве между представители на т. нар. народно опълчение и силите на реда. Към Луганск се придвижва голяма военна колона от около 200 единици техника, включително системи за залпов огън „Град“, самоходни артилерийски установки, БТР-и, танкове и камиони, съпровождани от 2000 военнослужещи от националната гвардия. Очаква се още днес украинската армия и националната гвардия да започнат щурм срещу града, допълва ИТАР-ТАСС.

Помощник-генералният секретар на ООН Иван Шимонович съобщи на заседание на Съвета за сигурност, че 127 души са загинали само за няколко седмици на насилие в Южна и Източна Украйна. Междувременно източници от силите за сигурност съобщиха, че само тази нощ най-малко деветима представители на украинските сили за сигурност са били убити и двадесетина – ранени, при въоръжени сблъсъци с проруски сепаратисти в Източна Украйна. Престрелките са станали на около 20 км южно от индустриалния център Донецк, контролиран от сепаратистите.

Това е най-кървавият ден за украинската армия от началото през април на операция за възвръщане на контрола върху източната част на страната. Украинските сили са влезли също в престрелки със сепаратисти в съседната Луганска област, но засега няма сведения за жертви, съобщава Ройтерс.

Шимонович обобщи, че положението продължава да се влошава и добави, че се използва „все повече и повече оръжие“. Висшият служител на ООН предупреди, че размириците в източната част на Украйна са предизвикали вълна от бежанци. Засега като бежанци официално са се регистрирали около 1000 души, реалната бройка вероятно е много по-голяма, посочи Шимонович. Той разкритикува неотдавнашните случаи на отвличания и сплашване на членове на избирателните комисии, подчертавайки, че това „много ще усложни“ президентските избори в неделя.

Днес руските вестници коментират, че територията, контролирана от проруските сепаратисти в самопровъзгласените Донецка и Луганска народни републики, окончателно се е отърсила от властта на официален Киев.

Стохилядните украински административни центрове останаха без органи на реда – закони налагат съперничещи помежду си въоръжени групировки без единно командване, констатира „РБК дейли“. Рязко нарасна броят на извънсъдебните разправи, все по-често се вземат заложници. Масовите нарушения на човешките права вече са забелязани от ООН, посочва руският вестник. Изданието напомня за 112 незаконни ареста в региона, съобщени от международни наблюдатели, за най-малко четирима убити от „опълченците“ активисти, агитирали за единство на Украйна.

Според Украинския Хелзинкски съюз „опълчението“ постоянно държи като заложници по няколко десетки души, най-вече заподозрени, че са от радикалната групировка „Десен сектор“, подкрепяща властите в Киев. С насилие бе съпроводена и подготовката за президентските избори, насрочени от Киев за 25 май. Във вторник ЦИК заяви, че опълченци блокират почти половината окръжни избирателни секции в двете области, пише всекидневникът, който съобщава за изчезнали членове на комисии, отвличане и побой над председател на изборна секция.

Сепаратистите в Луганск и Донецк заплашиха, че ще попречат на произвеждането на изборите в Източна Украйна. „Милицията се е самоотстранила от събитията“ и в региона рязко са нараснали криминалните престъпления. Обстановката вече вбеси основния инвеститор в региона – милиардера Ринат Ахметов, който свали доверието си от Донецката народна република (ДНР). Според съратника му Микола Левченко „опълченците се отбиват в магазините, вземат безплатно стоки и казват, че всичко това било в полза на ДНР; отнемат коли, обират бензиностанции, отвличат хора, опитват се да отнемат предприятия и фирми“.

Самите опълченци се разграничават „от повечето отвличания“. “Отвреме навреме“ обаче в ръцете им попадат представители на международни организации, отбелязва „РБК дейли“. По данни на украинския Институт за масова информация, само през април в региона са похитени 20 журналисти, включително работещи за издания от САЩ, Полша и Русия, допълва вестникът.

В Украйна набира обороти кампания за издирване на „руски диверсанти“, каквито местните тайни служби напразно се мъчат да демонстрират пред обществеността, пише „Росийская газета“. Киев смята да представи за диверсанти руските журналисти, отразяващи трагичните събития напоследък. Арестът на снимачна група от телевизия „ЛайфНюз“ вече предизвика международен отзвук. По-късно бе арестуван заподозреният в шпионаж британски репортер на руската телевизия „Ръша тудей“ Греъм Филипс, за чиято глава бойци от украинския Евромайдан бяха обявили по-рано награда от 10 000 долара, добавя изданието. „Абсолютно недопустимо е да се възпрепятства дейността на журналисти - това нарушава не само правата на конкретни хора, но и самия принцип за свобода на информацията.

Върховната Рада на Украйна прие във вторник Меморандум за мир и съгласие, изброяващ мерки за регулиране на ситуацията в страната. Според „Московский комсомолец“ обаче Киев просто „хвърля прах в очите“ с този документ, защото от проекта са останали „само общи думи“. Докато Киев декларираше, че е верен на женевските споразумения за Украйна, в Славянск се водеха нощни боеве, а в Днепропетровск опожариха дома на Олег Царьов, лидер на проруското движение „Югоизток“, пише изданието.

Заради президентските избори в Украйна Русия може да пострада от мащабни икономически санкции – на първо място срещу най-големите банки, прогнозира „Независимая газета“, като се позовава на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън. Вчера Байдън заяви, че ако Русия „подкопае“ предстоящия вот в неделя, САЩ са решени да наложат по-силни санкции на Москва.

Евентуално бягство на вложителите и блокиране на големите банки може да предизвикат верижна реакция в целия сектор, дори да спрат безкасовите плащания, алармира всекидневникът. Засега в Русия няма банкова паника, но вече проличава нервност в атмосферата, твърди „Независимая газета“.

vesti.bg