България е подобрила своята позиция в световна класация за конкурентоспособност, сочи годишният доклад на Института за развитие на управлението в Швейцария (IMD), който е сред най-престижните бизнес центрове в света.

В класацията за 2014 г., представена в четвъртък, България заема 56-о място – изкачвайки се с една позиция нагоре, в сравнение с миналата година, когато е било най-слабото ѝ представяне от 2006 г. насам, но остава далеч от най-доброто си постижение – 38-о място през 2009 г. 

През 2014 г. три фактора будят притеснение: постоянно ниското равнище на образованието, прозрачността на правителствените решения и бюджетният дефицит.

Сред най-ниско оценените в доклада са дългосрочните фактори за конкурентоспособност - околна среда, инфраструктура и здравеопазване.

Сред плюсовете са подобрената експортна позиция и стабилността на публичните финанси.

Тежката криза на пазара на труда започва да утихва, но нивото на безработица остава високо, констатира докладът.

Основните предизвикателства и възможности за подобряване на конкурентоспособността за България са - въвеждане на реформи в публичната администрация и предлагане на повече и по-добри електронни услуги; увеличаване на финансовата подкрепа за образованието, въз основа на показани положителни резултати; намаляване на рисковете за енергийната сигурност чрез подобрение на енергийната ефективност и диверсификация на източниците и технологиите; засилване на качеството и независимостта на регулаторния контрол; както и справяне с корупцията по високите етажи.

Годишникът на световната конкурентоспособност 2014 на швейцарския институт оценява цялостното представяне на 60-те най-развити икономики в света, чрез 333 критерия, в сферите икономически показатели, ефективност на правителството, бизнес среда и състояние на инфраструктурата.

Класацията се основава на два вида данни. Първата група са твърди данни, базирани на статистики от международни организации – МВФ, Световната банка, МОТ, частни институции и национални източници, като партньорът от България е Центърът за изследване на демокрацията. Втората група са данни от ежегодно проучване, при което мениджъри оценяват ситуацията в собствената си страна чрез специално изготвен въпросник. 

Според данните от изследването Съединените щати остават световен лидер по конкурентоспособност, следвани от Швейцария, Сингапур и Хонконг.

Изследването на института в Лозана сочи, че причина за успеха на САЩ се състои в устойчивостта на икономиката, подобряващите се показатели за безработицата и водещите позиции в областта на технологиите и инфраструктурите.

В първата десет попадат също Швеция, Германия, Канада, ОАЕ, Дания и Норвегия. На дъното на списъка са Аржентина, Хърватия и Венецуела.

„Няма единна рецепта как дадена държава да се изкачи в класацията за конкурентоспособност, тъй като това зависи до голяма степен от икономическата среда в самата страна“, заявява Артуро Брис, директор на Института за развитие на управлението.

Институтът за развитие на управлението е сред най-престижните бизнес училища в света със седалище в Швейцария. От 1989 г. насам ежегодно бива публикуван доклад за конкурентоспособността.  Докладът позволява на всяко правителство да сравни ефективността на политиките си спрямо най-успешните страни в света и на големите международни и национални компании да планират потенциалните си инвестиции.

Вести.бг