Ще положа усилия да популяризирам този конкурс, защото най-важното в музиката е песента, тя изисква личност, интелигентност и голям глас, какъвто българите имат. Те са известни с красивите си гласове. Това каза днес на пресконференция Хелена Лазарска, член на журито на Международния конкурс за камерно пеене „Панчо Владигеров“.

Пяла съм много години опера и най-важното в музиката е песента. Тук на конкурса видях и чух много добри млади певци. В началото бях ужасена от трудната програма, но се оказа впоследствие, че това бе едно много приятно преживяване. И защото програмата бе много трудна, с изпълнения на Шуберт, Шуман, затова имаше и толкова добри певци. Аз слушах изпълнения на много добър немски, на много добър френски и български език, допълни Лазарска.

Тя разказа, че в малък  град в Полша също е основала конкурс, който и до днес съществува и дава възможност на полските млади изпълнители да се развиват. „В началото участниците бяха малко на брой, а публиката беше не повече от 5-6 души. В последствие участниците се увеличиха, а салона се напълни с публика.  В началото беше много трудно,  идеята бе прегърната от ръководството на града, те ни подкрепиха и за мен това означава развитие на културата. При първите ни стъпки министерството на културата изобщо не помагаше, а после се включи и казваше, че постигнатото е благодарение на приноса му“, каза тя и сравни разказа си с Шумен. „Това става и с Шумен. Тук местното ръководство помага да се развива конкурса  и това е чудесно, защото когато той стане още по известен и Шумен ще стане известен с музиката, която се изпълнява тук“.

ШУМ.БГ

Хелена Лазарска е завършила специалност “Пеене” в Музикалната академия на Харков. Певицата е с изяви на оперните сцени в Европа, САЩ и Южна Америка. Има участия във фестивалите в Барселона, париж, Каракас, Авиньон, Прага, “Варшавска есен” и “Холандски фестивал”, като и многобройни вокални рецитали.
Певицата е била дълги години солистка на Силезката опера в Битом, Полша. Педагогическата й дейност е започнала в музикалните академии на Катовице, Гданск и Краков, където е била дългогодишен ръководител на катедра. През това време в продължение на десет години е била и член на ръководството на Академията по изящни изкуства във Варшава.
През 70-те години е работила като вокален консултант на Националните оперни театри в Краков и Гданск, а през 2007 г. е била вокален консултант по време на световната премиера на оперетата на Карол Шимановски “томбола за мъже” в операта на Краков.
От 1987 г. до 1991 г. е редовен професор в университета “Моцартеум” в Залцбург, а от 1991 г. до пенсионирането си – професор в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Като преподавател певицата е водила повече от 160 международни майсторски класа за певци и преподаватели по пеене в Европа, Азия и Южна Америка, била е жури в редица международни конкурси. Основател е на Международния фестивал за вокално изкуство “Ада Сари” в Нови Сонч, Полша, чийто художествен директор е и до днес.
Удостоена с отличия на Република Полша, наградена с Офицерския кръст на Ордена “Полония реститута” със златен медал Gloria Artist за голям принос в областта на културата.