Приятно е да видиш млади хора, които се стараят да покажат до какво високо ниво са достигнали в обучението си. Тези изпълнители имат бъдеще, защото вървят по този полезен и много, много труден път, каза на пресконференция Павел Герджиков, член на международното жури на конкурса за камерно пеене „Панчо Владигеров“. Той сподели, че част от участниците са негови студенти, които са били много добри, и на които е оказвал помощ в обучението им и е давал ценни съвети, а сега се гордее с тях.
„Оценките, които се дават за значението и мястото на камерната музика в световната култура е огромно. Всеки, който може добре да пее камерна музика, може и опера, но не всеки, който пее опера може да изпълнява камерна музика, макар да има много красив глас. Много рядко се срещат хората, които могат и двете. За камерното пеене се иска интелигентност, глас, духовност“, каза Герджиков.
Той благодари на фондация „Панчо Владигеров“ и на Александрина Милчева за честта, която му е оказана да бъде част от журито на конкурса и отбеляза, че като български певец е изпял абсолютно всички песни на Панчо Владигеров на нисък глас. „Винаги, когато съм участвал и в концерти по света в репертоара ми са присъствали 3-4 български песни и винаги едната е била на Панчо Владигеров. И съм го правил убедено, защото съм смятал, че това е правилната линия на творческото и гражданско поведение“.
Той похвали общината, за грижите, които полага за развитието на културата – за филхармонията, театъра и остро разкритикува политиката на Министерството на културата по повод направените съкращения в шуменската филхармония, за бройките, на които сега общината осигурява средства от местния бюджет.
„Искам да кажа, че когато Александрина говори за грижите, които общината полага за филхармонията, театъра , че министерството на културата е съкратило бройки от оркестъра, това не ме изненада. Според мен това министерство е излишно, защото не върши работа. Аз мисля, че ако го няма културата ще върви много по-добре. Защото там са отишли такива чиновници, които са се окопали и пренасят само от един етаж на друг преписки. Това негативно отношение към културата се е натрупвало, то не е от днес, от вчера, от завчера, то е натрупано с години“, каза Герджиков.
Той определи думите на колегата си Томас Мозер, че на политиците трябва да им се напомня да помагат на културата, като казани в „прекалено идеален план“ и допълни: „Казано по този начин това според мен е кауза пердута. Нашите политици са неспасяем случай, те също не са на мястото си, те понятие нямат за какво става дума. Ако една държава и едно правителство не направи културата и здравеопазването приоритет в своята дейност, то е обречено на неуспех и провал. Така, че и това правителство също след като културата и здравеопазването не са му приоритет, а културата е духовното здраве, то също ще си отиде. Аз съм убеден, че ще си отиде, но не знам кой ще дойде и тези, които дойдат ще имат ли представа за мястото на културата в нашето развитие. Не съм чак такъв оптимист, но знаете, че в кутията на Пандора е останала на дъното надеждата, и все пак разчитам на тази надежда, че нещата ще вървят в положителна посока“, каза проф. Герджиков.
ШУМ.БГ
Павел Герджиков е един от най-популярните и обичани български оперни певци. Той е режисьор и педагог с респектираща култура и неизчерпаема творческа енергия.
Роден е в Кърджали, учил е оперно пеене при Анна Тодорова и Илия Йосифов в ДМА-София, а от 1962 до 1963 г. е артист-солист на Софийската опера.
Певецът и ма дългогодишна и плодотворна кариера, през която е пресъздал десетки запомнящи се образи в над 100 роли от опери на Моцарт, Росини, Вагнер, Щраус, Донецети, Верди, Чайковски, Пучини, Мусоргски, Рахманинов, Стравински и др.
Познанията на Павел Герджиков в областта на музикалния театър и енциклопедичните му музикални и литературни интереси подпомагат постановъчната му работа, началото на която е след 1980 г. Започва с постановки на учебно-оперния театър на НМА “Панчо Владигеров” и по-късно гостува на различни оперни сцени в страната и чужбина.
От 1972 г. преподава в НМА “П. Владигеров”, професор по актьорско майсторство и оперна режисура. Преподавател е и в Нов български университет.
Павел Герджиков е почетен гражданин на Провадия за усилията, които полага за утвърждаване и съхранение на традициите на Националния конкурс “Светослав Обретенов” като председател на неговия организационен комитет от 1996 г. Носител е на редица държавни отличия, между които орден “Стара планина” и “Св. св. Кирил и Методий”.
Коментари
Добави коментар