Към 22 май в ЦИК са били регистрирани рекордно много наблюдатели - 50 208 от 32 български организации. За сравнение, при последните парламентарни избори са били регистрирани 14 180 наблюдатели от 26 организации, от които 6 международни.

Това каза Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда на пресконференция в БТА. По думите й хипотезата е, че политически партии и кандидати, посредством свързани с тях неправителствени организации, се опитват да умножат своите представители, които ще наблюдават изборния процес в секциите.

Така вероятно ще се прави опит да се влияе върху избирателите, чрез масирано присъствие пред комисиите и да се контролира вотът им. Такава стратегия досега не сме наблюдавали и хипотезата ни е, че е свързана с влияние върху поведението на избирателите, коментира Цонева. Другата част от стратегията е тези мрежи да наводнят след изборите публичното пространство с говорене за фалшификации и това ще е в качеството им на наблюдатели, което има друга тежест.

Другото, което може да създаде проблеми, е бюлетината за гласуване, смятат от организацията. По думите на Цонева информационната кампания на ЦИК за начина на гласуване е слаба. Възможни са проблеми и при преброяването на преференциите, и при сгъването на бюлетините. Последното решение по отношение на сгъването е член на комисията да сгъне бюлетината на избирателя така, както трябва, преди да влезе да гласува, за да остане видим номерът в долния десен ъгъл.

Общественият съвет е отправил препоръка към ЦИК да публикува на страницата си медийния план и как са разпределени средствата от бюджета за информационната кампания. Специално внимание беше отделено и на разточителната за някои участници в изборите кампания, за произхода на средствата. Силно забавяне отчита организацията в експеримента с машинното гласуване, което по думите на Цонева поставя под риск самия експеримент.

Няма кампания за начина за гласуване с машината, смятат от организацията. Антоанета Цонева се спря и на въпроса за отчитането на медиите.

vesti.bg