Властите в Украйна обмислят възможностите си за изплащането на 2 милиарда долара, които да покрият настоящия дълг на страната към "Газпром", и още 500 милиона долара, с които да бъдат предплатени бъдещи доставки, съобщи изпълнителният директор на "Газпром" Алексей Милер пред телевизия "Россия 24".
Милер уточни, че Украйна ще извърши плащането до 7 юни, но не посочи при каква цена. "Това поне е някакво начало", заяви той. Изпълнителният директор на "Газпром" добави, че Русия е готова да намали цената на газа за Украйна, като намали износните мита, но тези параметри ще бъдат уговорени, след като дългът е изплатен поне частично.
Комисарят по енергетиката на ЕС Гюнтер Йотингер заяви, че ЕС е предложил на Украйна да съфинансира плащанията, но украинската страна все още не е отговорила дали ще приеме предложението.
Министърът на енергетиката на Украйна Юрий Продан потвърди, че страната е готова да плати дълга си "по цени, близки до пазарните". Той отказа да коментира предложението на ЕС, но посочи, че преговорите по въпроса продължават и смята, че скоро ще се постигне споразумение.
Руският министър на енергетиката Александър Новак от своя страна посочи, че Украйна вероятно ще плати най-малко 2.5 милиарда долара, които ще покрият всички досегашни доставки, освен част от газа, получен от страната през май.
По данни, цитирани от агенция "ИТАР-ТАСС", Украйна дължи на Русия 3.5 милиарда долара за вече доставен газ при цена 485 долар за 1000 кубически метра. Според договореност от края на 2013 г. цената на газа за Украйна трябваше да е 268 долара, но тъй като според руската страна Украйна е нарушила споразумението, цената беше увеличена до 385 долара, а после до 485.
Русия се опита да се ползва международната общност, за да принуди Украйна да изплати дълговете си. На 10 април президентът Владимир Путин изпрати писмо до 18 европейски държави, които купуват газ от Русия, и ги предупреди, че ако Украйна не плати дълга си, доставките за Европа ще са застрашени.
Киев признава 2.237 милиарда долара дълг, понеже не приема увеличението на цената над 268 долара за 1000 кубически метра. На 28 април изпълняващият длъжността министър-председател Арсений Яценюк заяви, че правителството ще започне съдебна процедура срещу "Газпром" в арбитражен съд в Стокхолм, в случай че в срок от 30 дни не се съгласи на плащанията.
Украйна и Словакия подписаха споразумение за реверсивни доставки на газ, които от октомври 2014 г. ще осигуряват на Украйна 3.2 милиарда кубически метра годишно, а през 2015 г. този обем може да нарасне до 10 милиарда кубически метра. Договорености за реверсивни доставки с Германия и Унгария може да осигурят на страната съответно по 1.5 и 5 милиарда кубически метра на година. Общото годишно потребление на страната е 50 милиарда кубически метра, а вътрешното производство покрива половината от това количество.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар