Според предварителни резултати Абдел Фатах Сиси, генералът, който свали предишния египетски президент Мохамед Морси, печели неоспорима изборна победа на президентските избори в страната, съобщи "Ройтерс".
Избирателната активност обаче е доста по-ниска от очакваната, което поставя под въпрос легитимността на новия президент и изградения пред медиите образ на герой, който е в състояние да донесе политическа и икономическа стабилност на страната. Източници в съдебната власт на страната посочват, че към края на изборния ден за Сиси са гласували 93.3% от избирателите. Неговият опонент Хамден Сабахи печели 3.0%, а 3.7% от бюлетините са невалидни. Привържениците му пускаха фойерверки и празнуваха до сутринта. На Абдел Сиси, който свали първия демократично избран президент Мохамед Морси след почти година протести срещу управлението му, се гледа като на силна фигура, която е в състояние да реши проблемите на Египет и да сложи край на размириците, започнали след края на тридесетгодишното управление на Хосни Мубарак.
Критиците му обаче се страхуват, че поредното управление, доминирано от интересите на армията, ще прекъсне демократичното развитие на страната и реформите, започнали преди три години. Сиси има подкрепата на министерството на вътрешните работи и на войската, а и на много политици от стария режим.
Бившият разузнавач Сиси обаче може и да не получи широката обществена подкрепа, от която се нуждае, за да възстанови икономическия растеж на страната, да намали бедността и безработицата и да сложи край на енергийните субсидии. Избирателната активност е едва 44.4% - много по-малко от 40-те милиона гласове, които Сиси поиска от избирателите си миналата седмица. Ниската активност сочи, че той не е успял да набере особено голяма популярност благодарение на свалянето на МорсиСлед свалянето на Хосни Мубарак страната е разделена, а много от избирателите не са подали гласа си поради политическа апатия или нежелание да издигнат военен на най-високия пост в страната, което най-вероятно ще доведе до репресии, особено срещу ислямистите.
Заради ниската активност двудневният вот беше удължен с още един ден. Опонентът на Сиси подложи на съмнение изборните резултати поради аномалии в активността. "До вчера обявената активност беше много по-ниска. Как така изведнъж скочи на 46%", каза пред медиите ръководителят на щаба на Сабахи.
"Хюмън райтс уоч" от своя страна посочи, че репресиите, започнали след свалянето на Морси, поставят под въпрос честността на изборите. Според правозащитната организация масовите арести на дисиденти са "лишили изборите от смисъл". За част от египтяните, които искат да видят края на продължилите вече три години размирици, вече е без значение дали решението ще дойде от армията.
Опозицията също не е единна. В нея влизат "Мюсюлмански братя", които се противопоставят на връщането на военните на власт, но и много от поддръжниците на свалянето на Морси, които вече не са съгласни с политиките на Сиси. Новият президент не дава ясна визия за методите, които ще ползва, за да се справи с проблемите на страната. Той представи неясни планове за борба с корупцията, безработицата и големия бюджетен дефицит.
Ще му се наложи и да се пребори с въоръжените ислямистки бунтове и да премахне заплахата от "Ислямски братя", най-добре организираната политическа сила в страната. Ниската активност на изборите най-вероятно ще даде нова сила на движението заедно с обстоятелството, че лидерите му са репресирани, а мнозина от тях са осъдени на смърт.
"Сиси и тези с него трябва да признаят, че Египет е срещу тях, а Мохамед Морси е истинският президент на страната", пише в изявления на широк ислямистки съюз, част от който са и "Братята".
Коментари
Добави коментар