В нов свой доклад неправителствената организация „Фрийдъм хаус“ подчертава централната роля на Русия за продължилото десетина години влошаване на демокрацията в страните от бившия съветски блок.
Докладът „Страни в преход 2014“ показва Русия като модел и „вдъхновение“ за политики, които потискат свободните институции в Евразия и които през последната година са извели региона до ново притеснително равнище на репресии, подчертава организацията.
Докладът отбелязва още, че възпрепятстването на демократичното управление е доминираща тенденция в Евразия и на Балканите, както и в посткомунистическите страни от Централна Европа, където и през миналата година клиентелизмът и корупцията са се запазили .
„Събитията през 2013 г. показват режима в Русия като ролеви модел за други авторитарни лидери, дори и в страни, в които властите вече превъзхождат руските си колеги в институционализирането на жестокостта и нетърпимостта“, заяви по този повод директорът на доклада Силвана Хабданк-Колашковска.
Въпреки това, миналата година е донесла няколко положителни събития.
Косово, Албания и Грузия получиха по-добри рейтинги благодарение на по-добре проведените избори и мирното предаване на властта.
„Най-окуражаващата тенденция през 2013 г. бе силният отговор на гражданското общество срещу репресивното или неадекватно управление”, посочва още Хабданк-Колашковска.
„Гражданското общество надигна глас не само в Украйна, но и в Централна Европа, Киргизстан и в по-малка степен на Балканите“, обобщава тя.
„От падането на комунизма България укрепи система от демократични институции, като през 2004 г. се присъедини към НАТО, а през 2007 г. – към ЕС. Редица парламентарни, президентски и местни избори бяха проведени свободно, честно и без нарушения. Преди 2013 г., в продължение на едно десетилетие, страната се радваше на стабилни и пълномандатни правителства.“ Това се казва в частта за България на доклада.
„Въпреки тези успехи демократичните институции в България проявиха редица проблематични слабости.
Неефективността и подкупността в политическата система като цяло, а в частност в съдебната система, все още са смятани за основните пречки пред борбата на страната срещу корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност.
Общественото доверие в демократичните институции е ниско, а етническите малцинства се изправят пред дискриминация.
Събитията през 2013 г., включително назначението на заможен медиен магнат като директор на службата за национална сигурност, което породи мащабни протести, илюстрираха тези проблеми и показаха близките връзки между политическите водачи и различни икономически интереси“, се казва в текста.
В доклада организацията определя рейтинга за демокрацията в България за 2014 година на ниво 3,25, което прави страната „полуконсолидирана“ демокрация.
Рейтингът е претърпял понижение спрямо 2013 г., когато оценката за състоянието на българската демокрация е била 3,18.
Скалата е от 1 (най-добър резултат) до 7 (най-лош резултат).
За националното демократично управление организацията дава на България 3,75 пункта, а за изборния процес 2,25.
Оценката за гражданското общество е 2,25. Независимостта на медиите е оценена с 4, а местното демократично управление с 3. На съдебната рамка и независимостта на съдебната система е даден рейтинг 3,25, а корупцията е оценена с 4,25.
В доклада си „Страни в преход 2014“ „Фрийдъм хаус“ оценява общо 29 страни.
13 от тях са определени като демокрации, 6 – като страни в преход, а 10 като авторитарни режими. През последните 10 г. средният рейтинг за демокрацията в тези страни се е понижавал, като през 2013 г. 16 държави са били с понижена оценка, 5 – с по-добра, а при осем не са регистрирани промени.
Според доклада през 2013 г. корупцията в Централна и Източна Европа се е увеличила, като в половината от 10-те оценявани страни от ЕС е отбелязано влошаване.
Повишение на корупцията е регистрирано в България, Чехия, Унгария, Полша и Словения.
Рейтингът на Унгария се е понижил за шеста поредна година, а страната се е приближила към нивото, при което може да изпадне от категорията на консолидираните демокрации.
Единствената страна от ЕС, която е регистрирала подобрение, е Румъния, където атмосферата се е успокоила след опита за импийчмънт на президента и политическото напрежение през 2012 г.
Вести.бг
Коментари
Добави коментар