Боливийските власти поставиха на сградата на Конгреса часовник, чиито стрелки се въртят в обратна посока, което е символ на идентичността на народите в Южното полукълбо, съобщи председателят на Камарата на депутатите Марсело Елио.

Часовете са изписани върху циферблата на новия часовник също в обратна посока, така че стрелките показват точно текущото време. Обратна е само посоката.

"Вървящият в обратната посока часовник, поставен на фасадата на камарата на депутатите на Боливия, означава, че нашият север се намира на юг. Именно на юг се раждат идеологиит", написа Елио в Туитър. По-рано фразата "нашият север е на юг", казана от уругвайският художник, писател и поет Хоакин Торес Гарсия още през 40-те години на XX век, се използва от много политици в южноамериканските страни, когато искат да подчертаят идентичността на своите държави и това, че техните правителства не зависят от "северния съсед" (САЩ).

"Това означава, че за нас северният полюс е станал южен, … означва смяна на менталните схеми с това, да се мисли като на юг, а не както се налага от севера", продължава той.

На свой ред външния министър на страната Давид Чокеуанка, цитиран от боливийската агенция ABI, заяви, че часовниците в страната трябва да вървят наляво". Това се обяснява с разположението на Боливия в Южното полукълбо, а слънчевите часовници там "вървят наляво", съобщи РИА"Новости".

На пръв поглед разпознаването на "обратния" часовник е трудно, но лесно се свиква с него. Този вид е известен като "часовник за огледало", защото огледалният му образ е идентичен с "нормалния", стига цифрите да са изписани "огледално".

Първите конструктори на механични часовници най-вероятно са живели в Северното полукълбо, и то – на север от Тропика на Рака, някъде по европейските географски ширини. Математиците обаче наричат тази посока "отрицателна".

В Южното полукълбо, на юг от тропика на Козирога, през деня Слънцето се движи по небето в "обратна" посока. Ако в Боливия сте с лице към Слънцето по обед, ще сте обърнати на север. Така че, ако механичните часовници бяха измайсторени първо в Южното полукълбо, много вероятно би било днес стрелките на повечето часовници се въртяха в положителна посока.

БГНЕС